Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17789 miejsce

Matura 2011: Ściągi dawała komisja?

Wczoraj pisaliśmy o rekordowej w tym roku ilości unieważnionych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łodzi prac maturalnych. Głównym powodem anulowania 300 arkuszy egzaminacyjnych, w tym 217 z matematyki, była niesamodzielność rozwiązywania zadań przez maturzystów. Prawdziwą "bombę" przynosi jednakże czwartkowe (30.06.2011 r.) wydanie kieleckiej "Gazety Wyborczej".

 / Fot. PolskapresseKrzysztof Łakwa w artykule "Matura 2011. Zamiast pilnować maturzystów dawali im ściągi?" pisze, iż w prywatnym Centrum Oświatowo-Wychowawczym "Edukacja" w Kielcach, gdzie do matury przystąpiło 40 uczniów (liceum ogólnokształcące, liceum uzupełniające, technikum), łódzka OKE unieważniła 26 prac, uznając je za niesamodzielne. Z wypowiedzi zdających wynika, iż to członkowie komisji, w tym prezes "Edukacji", Roman Janyst, rozwiązywali zadania i przekazywali ściągi uczniom.

W artykule czytamy między innymi: "Pan prezes po jakichś 15 minutach rozdał nam odpowiedzi do pierwszych kilku zadań. Dostawał je uczeń siedzący w pierwszej ławce. Po przepisaniu miał je podać dalej - twierdzi Barbara [nazwisko do wiadomości redakcji - przyp. red. GW], tegoroczna maturzystka z LO prowadzonego przez "Edukację". Skąd komisja miała arkusze z zadaniami maturalnymi? - Gdy wychodziliśmy do łazienki, odkładaliśmy arkusz na stoliku. Wtedy członkowie komisji mieli czas na rozwiązanie zadań - twierdzi Barbara.

Matura 2011. Rekordowa liczba unieważnionych prac

Potwierdza to inny uczeń, który pragnie pozostać anonimowy. - Sam brałem udział w takiej sytuacji. Gdy chciałem wrócić z łazienki, poproszono mnie, żebym poczekał, bo komisja potrzebuje więcej czasu na rozwiązanie zadań - opowiada".

Kieleckie kuratorium sprawdzi, czy nauczyciele pomagali ściągać na maturze

Na takie postępowanie członków komisji nie reagowała osoba z innej szkoły, która w CO - W "Edukacja" przebywała jako obserwator, mający czuwać nad prawidłowym przebiegiem egzaminu dojrzałości. Z relacji uczniów wynika, iż "ta pani czytała gazetę i udawała, że nic się nie dzieje, gdy dostawaliśmy gotowe rozwiązania".

Wyniki matury 2011. Czy znasz swój rezultat?

Dyrekcja zespołu szkół wchodzących w skład "Edukacji" zaprzecza, oczywiście, informacjom przekazanym dziennikarzowi "Gazety Wyborczej". "Maturzyści ściągali pewnie, jak wychodzili do łazienki - twierdzi Andrzej Cyrański, dyrektor. O sprawie wie już Kuratorium Oświaty w Kielcach, które zajmie się nią tylko pod warunkiem oficjalnego zgłoszenia przez zdających procederu podawania im ściąg przez członków komisji. W innym przypadku jedynymi, którzy poniosą konsekwencje (unieważnienie egzaminu maturalnego) będą oni sami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

0bserwator
 • 0bserwator
 • 02.07.2011 20:42

"roman kożmiński ' kogo miałeś na myśli pisząc ;"O ooo, widzę że ten natrętny idiota został wykasowany. Dzięki dla redakcji,tak trzeba postępować z komenatorami którzy nie mają nic do powiedzenia, lecz potrafią po chamsku ubliżać. "???
Może mnie uważasz za idiotę ?!
P.S
A co ty człowieku napisałeś na temat ;"Matura 2011: Ściągi dawała komisja?"!!
Uważam , że tytuł jest za daleko idący ze stawianiem takiej tezy i to na forum !
Może i mnie będziesz się domagał by wykasowano a pozostawiono tylko opinie : tendencyjne , ośmieszające oponentów albo obraźliwe -oskarżycielskie ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
OnlyTrue
 • OnlyTrue
 • 02.07.2011 17:20

myślę że powinniście zainteresowac CKE niezgodnoscią na maturach jak na filmiku poniżej... gdzie tu sprawiedliwosc ? Jedni używają kalkulatorów ZAAWANSOWANYCH a inni prostych po restrykcyjnych kontrolach ! Skandal !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Tomasz , myślę, że wiem co dalej z tym zrobić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie tylko kasujemy niezgodne z prawem komentarze. Staramy się autorem zainteresować policję. Ona jest od tego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
czyt
 • czyt
 • 01.07.2011 16:33

@ dzisiaj - psychopato czy nie widzisz debilu , że to temat nie o Jabłońskim? My tu chcemy porozmawiać o ważnych sprawach. Przestań truć d....

Komentarz został ukrytyrozwiń
dawid kot
 • dawid kot
 • 01.07.2011 16:08

Nie zdałeś matury??? SPRAWDŹ: www.niezdalemmatury.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
zaskoczony
 • zaskoczony
 • 01.07.2011 00:18

Witam. odnosnie oszustw na maturze moze warto sie wypowiedziec na ten temat http://www.youtube.com/watch?v=PeOzB1GhTxQ ? w 22 sekundzie widac jak uczniowie mają kalkulatory ZAAWANSOWANE, ktore są niedozwolone.

Nasza kochana komisja nic z tym nie zrobiła ! Więc może zanim Panśtwo zaczniecie mowić na temat żenującego poziomu osob które nie zdały, zaczniecie sie wypowiadac na temat osób które ZDAŁY NIEUCZCIWIE. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cyber Killer
 • Cyber Killer
 • 30.06.2011 21:33

LOL! Matura taka prosta (zwłaszcza z matematyki), a ludziom chce się ściągać ;-). Z matematyką nie mam za wiele wspólnego (fakt, jestem z zawodu sysadminem/informatykiem, ale to nic nie znaczy) od wielu lat, a blisko 90% zadań z biegu (bez żadnego przygotowania) jestem w stanie rozwiązać każdego roku jak patrzę na zestawy maturalne ;-). Więcej czasu zajmie przepisanie zadania ze ściągi niż rozwiązanie go samodzielnie... Wstyd!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jola dobrze powiedziałaś - wszystkich egzaminów. A miało być lepiej i uczciwiej a jest (przepraszam) śmierdząco.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy ktoś zastanawia się nad tym, jak jest skala patologii związanych z wszystkimi egzaminami?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.