Facebook Google+ Twitter

Matura 2011. Wynik: matematyka pogrążyła maturzystów

Egzaminu z podstawowej matematyki nie zaliczyło 21 proc. licealistów, a co czwarty uczeń w ogóle nie zdał matury. W Ostrowcu unieważniono 53 prace, określając je jako niesamodzielne.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Wojciech PacewiczMaturzyści narzekają, że matematyka była za trudna, a w arkuszach pojawiło się mnóstwo błędów. Cytowany przez TVN wicedyrektor CKE Mirosław Sawicki tłumaczył klęskę licealistów "po pierwsze złymi narzędziami, bo wtóre słabym rocznikiem, po trzecie mieszanką tych dwóch elementów". tegoroczne matury wywołały wyjątkowo burzliwą dyskusję dot. polskiego systemu edukacji.


Czytaj też: Wszystko o wynikach matur 2011


- Ja rozumiem, że matura jest ważna, jednak zadania w tegorocznej maturze były w większości przeznaczone dla osób, które lubią matematykę i potrafią ją bardzo dobrze. To nie był poziom podstawowy… naprawdę. W porównaniu z maturą z poprzedniego roku, ta była istną gehenną - oburza się jedna z "pokrzywdzonych".

Z kolei zeszłoroczna maturzystka ripostuje - zdawałam w tamtym roku maturę z matematyki i pomimo, że to nie był mój wiodący przedmiot, to prawie nie spadłam z krzesła jak zobaczyłam zadania. Były one banalne i nie na poziom szkół średnich. W tym roku zrobili maturę na takim poziomie, jakim powinna być i już krzyk „trudna”. Nie każdy musi mieć maturę, jak nie zdałeś, tzn. że się do niej wystarczająco nie przygotowałeś -.

Maturzyści oblewali nie tylko przez matematykę. Jak podaje TVN24.pl w Ostrowcu unieważniono prace 53 uczniów, ponieważ nosiły znamiona niesamodzielności. - W tych arkuszach powtarzały się takie same nietypowe błędy - mówiła dla TVN24 dyrektor OKE w Łodzi Danuta Zakrzewska. Rodzice poszkodowanych maturzystów zamierzają się odwołać od decyzji komisji.

Czy fatalne wyniki wpłyną na system rekrutacji wyższych uczelni? Jak informuje nas Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, uczelnia nie zamierza obniżać progów. Kandydatów jest i tak zawsze więcej niż miejsc, więc dla wyższych szkół, ogólny poziom matur nie ma znaczenia.

Czytaj też: Wyniki matur 2011 dla całej Polski


A według Was, czyją winą są słabe wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości? Słabego rocznika, nauczycieli, systemu edukacji czy twórców arkuszy egzaminacyjnych?

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (84):

Sortuj komentarze:

girl246800
  • girl246800
  • 16.07.2011 17:48

weszła sobie jakaś na forum i będzie każdego uczyć polskiego:D:D:D śmieszneee:D Purystkooo czy jak tam się nazywasz to forum nie służy do poprawiania ludzi, tylko do wygłaszania swoich opini dotyczących matur. Postawienie kropki nie w tym miejscu nie jest zbrodnią. To nie jest forum poprawnej polszczyzny:D Ciekawe jak Ty mądra "niewiastko" lub "myszko w ukryciu" napisałaś maturę...:D Chcesz błyszczeć swoim intelektem, niestety nic nie napisałaś na temat matury 2011..:D:D!!! wtopaaa:>??

Komentarz został ukrytyrozwiń
dawid.zak
  • dawid.zak
  • 14.07.2011 10:49

Nie zdałeś matury??? SPRAWDŹ: www.niezdalemmatury.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
purystka
  • purystka
  • 13.07.2011 13:48

girl i wszyscy inni, którzy nie wiedzą
wyrażenie "między innymi" w skrócie pisze się "m.in.", natomiast min. - to skrót wyrazu minister;

Iga - matura nie jest kupowana BEZ wielu, tylko PRZEZ wielu; co do reszty, uważam podobnie jak Ty

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magda
  • Magda
  • 05.07.2011 21:18

Ten kto zdał dwa przedmioty na 30%, raczej nie wiele lepiej zdał ewentualne dodatkowe, a co za tym idzie nie dostanie się na żadne studia :P Nie mówiąc już o tym, że mając 30% z polaka traci b. dużo punktów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
maturzysta'
  • maturzysta'
  • 05.07.2011 20:56

a ja sie pytam kto bedzie madrzejszy na studiach humanistycznych? ten ktory zdal polski na 90 i matme na 28 czy ten ktory zdal oba te przedmioty na 30?

Komentarz został ukrytyrozwiń
girl246800
  • girl246800
  • 05.07.2011 19:55

Drogi "ZB"
o co Ci tak w ogóle chodzi??? piszesz o studiach i tak daLEJ... ja nie nawiązywałam do nich... napisałam, że rocznik 92 nie jest zły... Idąc na wybrany kierunek(dobry) mam świadomość, że nie będzie łatwo!! Jak możesz pisać, że ktoś nie ma honoru!!! Pisząc poprzedni komentarz nikogo nie obraziłam, a TY oceniłeś min. mnie na podstawie czego??? zastanów się trochę nad sobą.... nie musisz mnie uświadamiać jak jest ciężko na studiach, bo o tym wiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zeszłoroczny maturzysta
  • zeszłoroczny maturzysta
  • 05.07.2011 07:27

wiecie co, 30 % za zaliczenie to śmiech na sali. rok temu tez myślałem, że 30 % to sporo, ale poszedłem na studia i tam szybko mi wyjaśnili, że test na 30% napisany to można w toalecie położyć, bo się może komuś do podtarcia tyłka przyda. u nas zaliczenie jest przeważnie od 70%, czasami od 90%. Tylko raz wykładowca okazał nam łaskę i zaliczał od 60%.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Iga
  • Iga
  • 05.07.2011 07:21

Maturzysta pyta po co komu to czy tamto. Więc odpowiem. Faktycznie bez pewnej wiedzy można żyć, bez matury też można żyć. Problem polega na tym, że matura jest przepustką na studia wyższe. Student musi posiadać odpowiednie narzędzia do nauki. "Humaniści" nawet jeśli wybiorą się na kierunki humanistyczne w większości spotkają się przynajmniej z taką dziedziną wiedzy jak statystyka. Często też potrzebują umiejętności logicznego myślenia. Osoba, która nie radzi sobie z maturą z matematyki nie posiada odpowiednich narzędzi do studiowania. Podobnie jest z językiem polskim. Rozumienie ze zrozumieniem jest konieczne. Jak ma pracować nad swoim wykształceniem student który czyta bez zrozumienia lub taki, który nie potrafi przedstawić swoich myśli poprawną polszczyzną? (tak tak bogate słownictwo zdobywamy czytając lektury, a nie streszczenia). No i matura ustna z języka polskiego, jak twierdzi Maturzysta bez tak wielu kupowana. Nie jest złym pomysłem sprawdzenie czy uczeń potrafi zaprezentować swoją wiedzę. Matura nie może być kawałkiem papieru, który niemal z automatu dostaje się po szkole średniej. Nie mówię, że matura jest idealna, bo nie jest, ale nie można postulować, że za trudna i niepotrzebna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
maturzysta`
  • maturzysta`
  • 05.07.2011 00:15

sorry ale bylem tak zbulwersowany ze palnalem pierwsze lepsze zadanie. oczywiscie nie spelnione jest dla =<1

Komentarz został ukrytyrozwiń
maturzysta`
  • maturzysta`
  • 05.07.2011 00:06

jestem absolwentem lo o profilu mat-inf-gegr. co prawda zdalem podstawowa matme na 76% ale nie jestem z tego zadowolony. matura byla trudna. rozszerzenie tez ale to swoja droga- na rozszerzenie ida tylko wybitni ktorzy lubia matme. wg mnie polskie szkolnictwo powinno cos zmienic. pomimo tego ze lubie matme uwazam ze jezeli musza ja zdawac takze humanisci to zadania powinny byc wyjete z rzeczywistosci typu: mnozenie dzielenie ciagi... po co komu na tym poziomie funkcje trygonometryczne, liniowe czy logarytmy czy udowadnianie ze (x^2-1)>0 dla x nalezaych do R+? czy bez tego nie mozna zyc? chcialbym takze ponarzekac na mature z polsiego. ja takze powinni wyrzucic z podstawy lub calkowicie zmienic na takie jak wygladaja testy gimnazjalne- chociaz moglyby byc troche trudniejsze. po co matematykom znajomosc lektur? przed maturami poswiecilem kilka dni na przeczytanie streszczen 28 lektur (nie przeczytalem 5 w tym granicy). strata czasu. i to jeszcze do tego ten klucz. powinno sie pisac swoj tekst o czyms co mozna zmyslic. a nie pisac cos na podstawie czyjegos tekstu lub go strescic. czytanie ze zrozumieniem bylo takze bardzo trudne. po co komus ustny polski? 90% maturzystow kupilo prace na internecie i wykulo ja na pamiec. wg was to jest madre? dostac temat wczesniej i go wykuc? powinnismy przychodzic i dostawac pytanie z zycia wziete (z pewnoscia bez lektur) jedynym przedmiotem ktory uwazam za potrzebny to jezyk obcy. abysmy nie byli tumanami. ktos wczesniej napisal ze dobrze ze jest tak ciezko aby nie byc z tylu w europie. ciekawe czy ktos wiedzial ktore miejsce zajmuje polska pod wzgledem eduakcji. 3! za finami i belgami. to jest polska rzeczywistosc. wymagana jest glupota ktora ktos ktos powiedzial a my mamy ja powtarzac. zero logicznego myslenia.