Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25459 miejsce

Matura 2011 z języka polskiego, poziom rozszerzony. Tematy

O godz. 17 zakończył się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Jakie tematy mieli do wyboru tegoroczni maturzyści? Sprawdźcie w W24.

Sonda

Który temat maturalny z polskiego wybrałeś/łaś lub wybrałbyś/łabyś?

Jak poinformowały nas maturzystki z warszawskiego liceum im. Joachima Lelewela, pierwszy z dwóch tematów do wyboru dotyczył "Śmierci porucznika" Sławomira Mrożka i jednej ze scen II części "Dziadów" Adama Mickiewicza.

A dziś matura z matematyki! Czy było tak ciężko, jak twierdzą uczniowie?

Pisałeś wczoraj maturę z polskiego na poziomie rozszerzonym? Zobacz arkusz

Zadanie egzaminacyjne polegało na analizie i interpretacji sytuacji dramatycznej opisanej przez Mrożka oraz wskazaniu funkcji, jakie w "Śmierci porucznika" pełnią odniesienia do twórczości Mickiewicza i innych romantyków.

Ostatni moment na powtórkę z matmy! Porady i zadania



Zobacz co maturzyści sądzą o egzaminie z j. polskiego na poziomie rozszerzonym. Dodaj swoją opinię



Jak brzmiał drugi temat wypracowania? Czytaj więcej na kolejnej stronie -->

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (53):

Sortuj komentarze:

maartaa
  • maartaa
  • 11.05.2011 13:24

ja wybralam dramat Mrozka i zinterpretowalam jako krytyke Mickiewicza i romantyzmu. 'Nabijanie sie' itp. Chociaz wtracilam watek ze mozna to tez zinterpretowac jako krytyke mlodziezy, ktora sam nazwal przeciez 'poupadla' i wywnioskowalam, ze to taki troche absurd. Uznalam ze 'Poeta' to Mickiewicz, bo sie zwracali do niego, 'Ty ktory nam kazales ksiegi czytac' itp. to mi sie od razu skojarzylo z Ksiegami Pana Tadeusza. Wiec e wnioskach koncowych ujelam, ze Mickiwicz ktory sie pysznil swoimi dzielami byl zle odbierany przez mlodziez i wrecz zmuszal ich do czytania, czegos czego nie chcieli i ze wszystko przemija, nawet dziela uznane za najwieksze w epoce romantyzmu, w pozniejszych czasach moga stracic na wartosci. Cos w ten desen, nie wiem czy dobrze. Dodalam tez o roznicy w patriotyzmie, ze kiedys byl silniejszy i bardziej naturalny a w czasach pozniejszych stopniowo zanikal.

Komentarz został ukrytyrozwiń
miar
  • miar
  • 09.05.2011 19:04

Macie link do klucza z rozszerzenia?

Komentarz został ukrytyrozwiń
kike
  • kike
  • 09.05.2011 10:56

A ja napisalam ze motyw tanca w tych utworach oznacza życie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Olek
  • Olek
  • 08.05.2011 23:53

Fragment "Kwiaty polskie" Tuwima to poemat dygresyjny, zawiera zarówno elementy epiki, jaki i liryki. Aleee... Określać go mianem wiersza to głupota. Niepewnych maturzystów odsyłam do teorii literatury. Co do motywu tańca - wojna? Rzeczywiście, walka z przeciwnościami losu i życiowymi trudami - owszem. Nawiązanie do wojny to nadinterpretacja. Tuwima należy raczej kojarzyć z filozofią Henri Bergsona ("elan vital" - kto nie kojarzy, zerknijcie do podręcznika do III klasy), czyli ze swoistym życiowym pędem, energią, które pozwalają człowiekowi przezwyciężyć problemy etc. Co do kontekstu autobiograficznego - Tuwim ukrywa przesłanie pod postacią metafory - dziury w podeszwie itd., ze względu na cenzurę. Tyle o tej waszej wojnie.

Zamiast szukać mało precyzyjnych odpowiedzi w necie sugerowałbym przysiąść nad tekstami z książką i na własną rękę doszukać się najbardziej prawdopodobnego schematu klucza. Serdecznie pozdrawiam :)

PS. Maturzystom, którzy wybrali temat pierwszy, winszuję odwagi. Wyciągnąć 26 punktów z jednego tekstu, i to jeszcze dramatu Mrożka, jestem pełen podziwu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ala
  • Ala
  • 08.05.2011 22:57

Ja nie pisałam w ogóle o którą część "Dziadów" chodzi, bo były elementy z różnych. Fragment był wzorowany na drugiej i tam opisałam, o duchu złego pana i to wszystko, ale znowu postać Poety miała wspólne cechy z bohaterem następnej części dziadów, więc pisałam, ogólnie "Dziady" Adama Mickiewicza bez rozbijania na części.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olaaaaa
  • olaaaaa
  • 08.05.2011 18:07

ja też zinterpretowałam taniec jako wojnę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
nina xyz
  • nina xyz
  • 07.05.2011 19:57

Mam pytanie, czy jeśli piszac o dramacie Mrozka, napisalam cos w stylu:"Ta scena jest nawiazaniem do jednej ze scen z IV czesci "Dziadow" ", ale nie rozwinelam tej błędnej mysli w zaden sposob, to czy bedzie to blad KARDYNALNY? Nie napisalam na czym to nieistniejace podobienstwo mialoby polegac, nie wspomnialam nic o bohaterach ani nic... Prosze kogos zorientowanego o szybka odpowiedz, bo strasznie sie tym stresuje...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ela Michla
  • Ela Michla
  • 06.05.2011 14:06

ja Wczoraj Dzięki wielkie za odpowiedź aż mi ulżyło. A już myślałam że to błąd kardynalny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
asiaaaa
  • asiaaaa
  • 05.05.2011 22:42

Kajka, też zinterpretowałam że walc to wojna, walka itp, widzę że nie jestem sama i ogromnie sie ciszę, może mamy rację. Jak zobaczyłam te tematy to szczena mi opadła, wybrałam drugi jako mniejsze zło, mimo że ten poemat to był kosmos i myślałam, że z tą wojna to jakieś głupoty wymyślam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ja
  • ja
  • 05.05.2011 20:21

Ela Michla, nie będzie to błąd! Pytałam się mamy, która jest polonistką, poemat jest to utwór pisany wierszem, więc możesz go bez problemu nazywać wierszem, ja też tak mam;)