Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9551 miejsce

Matura 2012. Angielski podstawowy. List formalny czy półformalny?

Współautorzy: Kamil Lipski

Tekst o "Hobbicie", wiadomość do kolegi o odwołaniu meczu i list do nauczycielki - to zadania, które pojawiły się na maturze z języka angielskiego. Z czym jeszcze musieli zmierzyć się maturzyści?

Sonda

Matura z angielskiego była...

 / Fot. Sylwia LegutkoPisanie - krótsza forma wypowiedzi

Zostaw wiadomość koledze, w której go poinformujesz, że mecz, na który się umówiliście, jest odwołany. Napisz, dlaczego i zaproponuj alternatywny sposób spędzenia czasu.

Pisanie - dłuższa forma wypowiedzi

Napisz list do nauczycielki, w którym poinformujesz ją, że klasa organizuje spotkanie po maturach. Zaproś nauczycielkę i uzasadnij, dlaczego zależy Ci na jej obecności. Poinformuj, gdzie odbędzie się spotkanie i zaproponuj pomoc w dotarciu na miejsce. Dodaj, że klasa przygotowuje album i zapytaj, czy mogłaby przysłać do niego zdjęcia.

Maturzyści zastanawiają się, czy list miał być formalny czy półformalny.

Zobacz w arkuszach o jaki typ listu chodziło!Czytanie ze zrozumieniem:

1) Tekst o mężczyźnie, który zachorował na malarię w Afryce. Pytania do tekstu. Uczeń miał zaznaczyć prawidłową odpowiedź.

2) Tekst o rodzinie, która ciągle się przeprowadza. Myślała, że znalazła dom marzeń, ale się nie udało... Absolwent musiał stwierdzić, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe.

3) Tekst o "Hobbicie". Pytania: kiedy powstał itp. Maturzysta musiał przyporządkować do każdego akapitu nagłówek.

Sprawdź odpowiedzi!Słuchanie

1) Maturzysta miał podane różne historyjki, do których musiał dopasować nagłówki.

Tematy historyjek:

a) Statek, który się zapalił

b) Muzyka jako sposób na zwalczanie przestępczości

c) Test nowego statku, który uległ awarii

d) Alarm w pociągu

2) Historia o starszym mężczyźnie, który próbował kupić przez internet książkę. Pytania do tekstu.

3) Historia o kobiecie, która kręciła film na Arktyce. Uczeń musiał zaznaczyć, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Ewa
 • Ewa
 • 12.05.2012 10:15

Jestem uczennicą klasy dwujęzycznej i do każdego z moich nauczycieli, którzy są obcokrajowcami zwracamy się po imieniu...Uważam, że relacja uczeń-nauczyciel jest bardzo różna w pojęciu każdego ucznia. Dziwne byłoby gdybymy kilka lat mówiła do kogoś 'John' a potem pisała do niego list 'Dear Sir' Dear Teacher or 'Dear Mr Smith'. Mój list był 100% listem nieformalnym, bo właśnie tak postąpiłabym gdybym miała rzeczywiście taki list napisać i chyba o to tutaj chodzi, ażeby umieć posługiwać się językiem angielskim w życiu. Jeśli CKE uważa inaczej, to może to jest powodem dlaczego w Polsce większość uczących się 10 lat języka nie posiadła umiejętności komunikacji. Let's face it, do poziomu nauczania języków wzorem Skandynawii jeszcze nam daleko...

Komentarz został ukrytyrozwiń
ktosia
 • ktosia
 • 11.05.2012 09:52

Do: Maturzysta
Było napisane, że to Twój były nauczyciel:
"zaproś na nie byłego nauczyciela i napisz, dlaczego zależy wam na (...)"

Komentarz został ukrytyrozwiń
yyy
 • yyy
 • 10.05.2012 19:28

tak, a czy jeśli ktoś jest już absolwentem szkoły, przechodzi z nauczycielem na 'ty' i zachowuje się w stosunku do niego jak do kolegi? nie. dla mnie był to list formalny, bez dwóch zdań. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maturzysta
 • Maturzysta
 • 10.05.2012 19:25

znalazłem w internecie wpis gdzie bylo napisane że ktoś zadzwonił do CKE i podobno obie formy były prawidłowe. U mnie pół szkoły się nad tym zastanawiało. Ja osobiscie napisałem prywatny. Było napisane żeby pisać do Anglika który uczył mnie angielskiego a nie do NAUCZYCIELA albo do Rady Pedagogicznej czy coś w tym rodzaju

Komentarz został ukrytyrozwiń
lili laj
 • lili laj
 • 10.05.2012 13:14

list miał być póformalny. chyba jednak jest różnica między kolegą a nauczycielem. oficjalny powinien być wstęp i zakończenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magda
 • Magda
 • 10.05.2012 11:48

a przepraszam bardzo gdzie było napisane że to ma być list formalny? macie błąd na stronie, bo list był do byłego nauczyciela z zaproszeniem na spotkanie absolwentów (bo po maturze) więc nawet bardziej jak do kolegi, z uwagi na to śmiem sądzić że miał byc to list nieformalny. podobnie jak większośc nauczycieli, których znam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.