Facebook Google+ Twitter

Matura 2012. Angielski podstawowy. List formalny czy półformalny?

Współautorzy: Kamil Lipski

Tekst o "Hobbicie", wiadomość do kolegi o odwołaniu meczu i list do nauczycielki - to zadania, które pojawiły się na maturze z języka angielskiego. Z czym jeszcze musieli zmierzyć się maturzyści?

Sonda

Matura z angielskiego była...

 / Fot. Sylwia LegutkoPisanie - krótsza forma wypowiedzi

Zostaw wiadomość koledze, w której go poinformujesz, że mecz, na który się umówiliście, jest odwołany. Napisz, dlaczego i zaproponuj alternatywny sposób spędzenia czasu.

Pisanie - dłuższa forma wypowiedzi

Napisz list do nauczycielki, w którym poinformujesz ją, że klasa organizuje spotkanie po maturach. Zaproś nauczycielkę i uzasadnij, dlaczego zależy Ci na jej obecności. Poinformuj, gdzie odbędzie się spotkanie i zaproponuj pomoc w dotarciu na miejsce. Dodaj, że klasa przygotowuje album i zapytaj, czy mogłaby przysłać do niego zdjęcia.

Maturzyści zastanawiają się, czy list miał być formalny czy półformalny.

Zobacz w arkuszach o jaki typ listu chodziło!Czytanie ze zrozumieniem:

1) Tekst o mężczyźnie, który zachorował na malarię w Afryce. Pytania do tekstu. Uczeń miał zaznaczyć prawidłową odpowiedź.

2) Tekst o rodzinie, która ciągle się przeprowadza. Myślała, że znalazła dom marzeń, ale się nie udało... Absolwent musiał stwierdzić, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe.

3) Tekst o "Hobbicie". Pytania: kiedy powstał itp. Maturzysta musiał przyporządkować do każdego akapitu nagłówek.

Sprawdź odpowiedzi!Słuchanie

1) Maturzysta miał podane różne historyjki, do których musiał dopasować nagłówki.

Tematy historyjek:

a) Statek, który się zapalił

b) Muzyka jako sposób na zwalczanie przestępczości

c) Test nowego statku, który uległ awarii

d) Alarm w pociągu

2) Historia o starszym mężczyźnie, który próbował kupić przez internet książkę. Pytania do tekstu.

3) Historia o kobiecie, która kręciła film na Arktyce. Uczeń musiał zaznaczyć, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Ewa
 • Ewa
 • 12.05.2012 10:15

Jestem uczennicą klasy dwujęzycznej i do każdego z moich nauczycieli, którzy są obcokrajowcami zwracamy się po imieniu...Uważam, że relacja uczeń-nauczyciel jest bardzo różna w pojęciu każdego ucznia. Dziwne byłoby gdybymy kilka lat mówiła do kogoś 'John' a potem pisała do niego list 'Dear Sir' Dear Teacher or 'Dear Mr Smith'. Mój list był 100% listem nieformalnym, bo właśnie tak postąpiłabym gdybym miała rzeczywiście taki list napisać i chyba o to tutaj chodzi, ażeby umieć posługiwać się językiem angielskim w życiu. Jeśli CKE uważa inaczej, to może to jest powodem dlaczego w Polsce większość uczących się 10 lat języka nie posiadła umiejętności komunikacji. Let's face it, do poziomu nauczania języków wzorem Skandynawii jeszcze nam daleko...

Komentarz został ukrytyrozwiń
ktosia
 • ktosia
 • 11.05.2012 09:52

Do: Maturzysta
Było napisane, że to Twój były nauczyciel:
"zaproś na nie byłego nauczyciela i napisz, dlaczego zależy wam na (...)"

Komentarz został ukrytyrozwiń
yyy
 • yyy
 • 10.05.2012 19:28

tak, a czy jeśli ktoś jest już absolwentem szkoły, przechodzi z nauczycielem na 'ty' i zachowuje się w stosunku do niego jak do kolegi? nie. dla mnie był to list formalny, bez dwóch zdań. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maturzysta
 • Maturzysta
 • 10.05.2012 19:25

znalazłem w internecie wpis gdzie bylo napisane że ktoś zadzwonił do CKE i podobno obie formy były prawidłowe. U mnie pół szkoły się nad tym zastanawiało. Ja osobiscie napisałem prywatny. Było napisane żeby pisać do Anglika który uczył mnie angielskiego a nie do NAUCZYCIELA albo do Rady Pedagogicznej czy coś w tym rodzaju

Komentarz został ukrytyrozwiń
lili laj
 • lili laj
 • 10.05.2012 13:14

list miał być póformalny. chyba jednak jest różnica między kolegą a nauczycielem. oficjalny powinien być wstęp i zakończenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magda
 • Magda
 • 10.05.2012 11:48

a przepraszam bardzo gdzie było napisane że to ma być list formalny? macie błąd na stronie, bo list był do byłego nauczyciela z zaproszeniem na spotkanie absolwentów (bo po maturze) więc nawet bardziej jak do kolegi, z uwagi na to śmiem sądzić że miał byc to list nieformalny. podobnie jak większośc nauczycieli, których znam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.