Facebook Google+ Twitter

Matura 2012. Czas na angielski. Poziom podstawowy i rozszerzony

W czwartek odbędą się egzaminy z języka angielskiego. Część podstawową maturzyści pisali rano o godz. 9, a do rozszerzonej przystąpili o 14.

Sonda

Zdajesz angielski, bo...

 / Fot. Sylwia LegutkoMatura podstawowa składa się z jednej części i potrwa 120 minut. Inaczej jest w przypadku egzaminu na poziomie rozszerzonym, który zawiera 2 części. Absolwenci liceów, którzy podejdą do matury w formie rozszerzonej, na napisanie egzaminu będą mieli 190 minut (120 minut na część pierwszą i 70 minut na część drugą).

Uczniowie, piszący egzamin o godzinie 9, będą musieli zmierzyć się z rozumieniem tekstu ze słuchu, rozumieniem tekstu pisanego oraz formą
wypowiedzi pisemnej. Ta ostatnia część wzbudza najwięcej kontrowersji wśród maturzystów. Wypowiedź pisemna składa się krótkiego tekstu użytkowego (notatka, wiadomość, pocztówka, ogłoszenie, zaproszenie, ankieta) oraz dłuższego tekstu użytkowego. Najpopularniejszą formą dłuższej wypowiedzi pisemnej jest list, lecz niewiadomą pozostaje czy będzie to list formalny czy nieformalny. Użytkownicy portalu natablicy.pl skłaniają się ku formie nieformalnej.

Tu znajdziesz odpowiedzi do angielskiego na poziomie podstawowym"Mi się zdaje, że formalny albo półoficjalny, ponieważ dawno nie było, ale wolałabym prywatny, a z formy użytkowej będzie albo zaproszenie albo ogłoszenie lub pocztówka, bo dawno nie było" - pisze Karola.

"Ja myślę, że prywatnego nie będzie, bo był na próbnym, za to obstawiałbym, że będzie list formalny. Co do krótkiej wypowiedzi, obstawiłbym ogłoszenie albo pocztówkę, bo jednak zaproszenie było na próbnym, co zmniejsza szanse występowania" - dodaje użytkownik Tizi.

Na egzaminach maturalnych w latach 2009, 2010 i 2011 licealiści zmierzyli się z nieformalną formą wypowiedzi (najczęściej musieli napisać wiadomość do kolegi z innego kraju). W 2008 roku uczniowie musieli napisać list formalny.

Na co liczą maturzyści? -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.