Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1579 miejsce

Matura 2012. Wos podstawowy i rozszerzony. Będą pytania z Unii?

Dziś o godzinie 9, 16 procent maturzystów przystąpiło do pisemnego egzaminu z wiedzy o społeczeństwie na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

 / Fot. nJak czują się przed egzaminem maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Ruy Barbossy w Warszawie?

- Nie uczyłem się za dużo. Myślę, że wiedza podręcznikowa nie wystarczy, trzeba dużo czytać. Chciałbym, aby były pytania, związane z misjami pokojowymi, ale obawiam się, że będzie dużo zadań z Unii Europejskiej... - opowiada Adrian. Dlaczego zdaje WOS na poziomie rozszerzonym? Bo wybiera się na bezpieczeństwo narodowe.

- Ja nie będę przewidywał, co będzie - stanowczo mówi Piotr. - Ostatnio moje prognozy się nie sprawdziły. - Unia? Może być. Najbardziej boję się ideologii. Piotr również zdaje egzamin na poziomie rozszerzonym, chciałby studiować ekonomię.

Pewnie czuje się Artur. - Jestem spokojny, bo przygotowywałem się rok. Opanowałem cały materiał, więc nie ma zagadnień, których bym się obawiał. Mam tylko nadzieję, że nie będzie pytań subiektywnych. Wybiera się na prawo na UW albo na ekonomię, jeśli uzyska dobry wynik z matematyki.

O prawie marzy także Maciek. - Zobaczycie, będą tematy związane z integracją europejską, euro i organizacje międzynarodowe - wieszczy. - Nie chcę grup społecznych... Oby była Unia.

Dziewczęta nie są tak opanowane, jak ich koledzy. - Jestem zestresowana - przyznaje Iza. - Najpewniej czuję się w tematach, związanych z państwem i misjami międzynarodowymi, najgorzej w prawach człowieka i organizacjach międzynarodowych. - Ja boję się konfliktów społecznych - wtrąca Pamela. Licealistki marzą o studiowaniu prawa.

- Czy się boję? Nie, jestem spokojna. Jeśli pojawią się systemy polityczne państw, będzie kiepsko... Najlepiej, żeby było społeczeństwo - mówi Monika. - Oczywiście, wybieram się na studia. Wymarzony kierunek? Europeistyka.

Przykładowe odpowiedzi! Zobacz!

Matura z wiedzy o społeczeństwie dotyczy tylko tych maturzystów, którzy wybrali ten przedmiot jako dodatkowy. Na rozwiązanie arkusza na poziomie podstawowym uczniowie będą mieli 120 minut. Natomiast czas na napisanie części rozszerzonej będzie wynosił 180 minut.

Po ubiegłorocznym egzaminie z wos, który był łatwy, uczniowie obawiają się, że tym razem jego poziom będzie znacznie trudniejszy.

Tak było w ubiegłym roku. Sprawdź, co o maturze z wos mówili uczniowie

Matura z wos sprawdza wiedzę uczniów z szeroko pojętych aspektów życia społecznego do których należą np. takie kwestie jak: podniesienie wieku emerytalnego, sprawy związane z prawem i władzą, stosunki polityczne Polski z innymi krajami.

Zobacz raz jeszcze na arkusze i odpowiedzi z ub. roku
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.