Facebook Google+ Twitter

Matura 2013. Rożek odpowiedział na pytania do swojego tekstu. Jak mu poszło?

Na poziomie podstawowym tegoroczni maturzyści zmagali się z tekstem Michała Rożka "Świat w 44 zerach". Autor tekstu postanowił zrobić eksperyment i sprawdzić swój wynik. Lotem błyskawicy rozeszła się wieść, że uzyskał zaledwie 65 proc.

strona www Salon24 Tomasz Rożek / Fot. skan strony Kiedy dotarła do Michała Rożka wieść, że fragment jego książki Nauka - po prostu. Rozmowy z wybitnymi został wybrany jako materiał sprawdzający poziom rozumienia tekstu na tegorocznym egzaminie maturalnym na poziomie podstawowym, postanowił zrobić eksperyment i samemu rozwiązać test. Odpowiedzi na pytania przedstawił w formie wideo blogu:Autor maturalnego tekstu podaje, że że uzyskał 65 proc.. Wiadomość ta nadzwyczajnie rozpowszechniła się wśród maturzystów, jak i ich nauczycieli, wzbudzając pewną sensację.
Wynik zdawał się być dowodem na niewiarygodność testu i jego nadzwyczajną trudność, co - trzeba zauważyć - w gruncie rzeczy pozostaje w sprzeczności z wyrażonym przez Michała Rożka w wywiadzie przekonaniem, że tegoroczna matura była na poziomie gimnazjum.

Wynik podany przez Michała Rożka należałoby poddać weryfikacji, zwłaszcza, że jest on oparty na przypuszczeniu. Zdecydowanie można zaprzeczyć podanemu przez niego wynikowi po zapoznaniu się z podanymi przez niego rozwiązaniami.

Autor testu odpowiada doskonale, modelowo na wszystkie pytania oprócz jednego, w którym należy się wykazać podstawową znajomością środków językowych. Przyznaje, że trudność sprawiło mu pytanie drugie, na które jednak odpowiada trafnie po przypomnieniu sobie wiadomości ze szkoły średniej oraz pytanie czwarte, na jakie nie udziela żadnej odpowiedzi. W obu zadaniach należy wskazać środki wyrazu.

W rezultacie uzyskuje w najgorszym razie 17 punktów, co daje 85 proc., bądź 18 punktów, co oznacza 90 proc..
Najwyraźniej wynik podany przez autora, z wykształcenia fizyka, jest zaniżony.

Trzeba zaznaczyć, że najprawdopodobniej gdyby Michał Rożek przystąpił do rozwiązania testu bezpośrednio po nauce w liceum, nie miałby trudności z podaniem nazw środków językowych czy stylistycznych. Umiejętność tę bowiem posiadał, lecz z upływem czasu pojęcia te zatarły się w jego pamięci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zgadza się, Marku...
To fakt, 65% to dużo i to jest wynik najczęściej uzyskiwany, ale 90% to już wynik nadzwyczaj wysoki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

65% na maturze to bardzo dobry wynik, zwłaszcza, że teksty trzeba czytać ze zrozumieniem:) z angielskiego z ustnej matury wiem, że często punkty były dawane za takie bzdury, co nawet w najmniejszym stopniu nie przypominały prawidłowej odpowiedzi i trzeba było uzyskać 30% na zaliczenie. Przy teście zamkniętym na maturze pisemnej trzeba też mieć 30%, z czego ponad 70% możliwych punktów pochodzi z zadań zamkniętych prawda/fałsz, wielokrotny wybór i na dobieranie. Czyli można zdać pisemną maturę bez znajomości danego języka... No to może dobrze, że taki nacisk jest położony na język polski. przecież my nię gęs i swój język mamy...:) Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że Michał Rożek zasługuje na jakiś kredyt zaufania :) Coś tam jednak pamięta i bliżej ma do "setki" niż dalej. W tych czasach sam de Broglie musiałby zaczynać od objawiania swojego profilu na Facebooku albo zostałby Wykop-any.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.