Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3233 miejsce

Matura 2014: CKE podała wyniki. Sprawdź, kiedy możesz zdawać poprawkę

Dziś dyrektorzy szkół odebrali świadectwa dojrzałości wraz z wynikami matur 2014. Następnie przekazali je absolwentom swoich szkół. Wyniki egzaminów zostały także umieszczone w Systemie Wymiany Plików i każdy maturzysta ma już do nich dostęp. Z informacji przekazanych przez CKE wynika, że tylko 71 proc. maturzystów zdało egzamin dojrzałości. To najgorszy wynik od lat.

 / Fot. Przemysław Świderski/PolskapresseDziś Okręgowe Komisje Egzaminacyjne przekazały do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych świadectwa dojrzałości wszystkich uczniów. Każdy maturzysta otrzymał oryginał swojego świadectwa wraz z jego odpisem. W tych właśnie dokumentach tegoroczni maturzyści znajdą wyczekiwane przez nich wyniki egzaminów maturalnych.

CKE publikuje wyniki


Centralna Komisja Egzaminacyjna podaje, że do egzaminu dojrzałości przystąpiło 293 974 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

Liczba osób, które zdały egzamin: 208, 023 (71 proc.)

Liczba osób, które mają prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego: 57, 424 (19 proc.)

Liczba osób, które nie zdały egzaminu: 28 527 (10 proc.)

Najwięcej maturzystów nie zdało w województwach zachodniopomorskim i warmińsko - mazurskim, a najlepszy wynik uzyskali maturzyści w województwie podkarpackim.

Podobnie jak w poprzednich latach, również w tym, najgorzej maturzystom poszła matematyka - zdało ją jedynie 75 proc. uczniów.

Najlepszy wynik osiągnęły licea ogólnokształcące (80 proc. zdanych), a najgorszy licea uzupełniające (14 proc.) i technika (11 proc.).

Pełne wyniki egzaminu uwzględniające również wyniki zdających w czerwcu i w sierpniu, będą udostępnione 12 sierpnia.

Wyniki on - line

Maturzyści już od północy mogą sprawdzić, czy zdali egzamin maturalny. Sprawdzenie wyników on - line jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę swojej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a następnie wpisać swój login, którym jest nr PESEL, a także hasło, które każdy maturzysta powinien otrzymać od swojego wychowawcy.

Nie zdałem matury. Co dalej?

Zgodnie z ustaleniami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej egzamin maturalny zda ta osoba, która z każdego egzaminu obowiązkowego uzyska co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania. Jeśli maturzysta uzyskał mniej niż wymagane 30 proc. ma prawo podejść do poprawkowego egzaminu maturalnego. Mogą do niego przystąpić tylko ci maturzyści, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich obowiązkowych przedmiotów i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części ustnej, albo w części pisemnej.

Egzamin poprawkowy odbędzie się: część pisemna - 26 sierpnia, a część ustna w dniach od 25 do 29 sierpnia. Informacja o miejscu egzaminu i szczegółowych terminach egzaminów ustnych będzie dostępna w terminie do 8 sierpnia 2014 roku na stronie internetowej właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Odwołanie od wyniku matury

Warto wiedzieć, że każdy maturzysta ma prawo wglądu do swojej pracy przez pół roku od zdania egzaminu maturalnego. Wnioski z prośbą o wgląd do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej będzie można składać od 1 lipca. Wzór wniosku powinien być dostępny na stronie internetowej OKE. Możemy go złożyć na kilka sposobów: osobiście, faksem, listownie lub drogą elektroniczną. Komisja ma 2 - 3 dni na rozpatrzenie wniosku i przekazanie uczniowi informacji z terminem w którym może dokonać wglądu do swojej pracy. Odbywa się to w siedzibie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i w obecności przedstawiciela Komisji.

Jeśli maturzysta po wglądzie w swoją pracę, uzna, że chciałby odwołać się od wyniku - ma do tego prawo. Kolejnym krokiem, który będzie musiał podjąć to napisanie wniosku o powtórne sprawdzenie pracy, a następnie wszczęcie postępowania sądowego - cywilnego, bądź na drodze skargi konstytucyjnej.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Matura straciła już dawno swój prestiż.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.