Facebook Google+ Twitter

Matura 2015: Koniec z prezentacją na egzaminie ustnym z języka polskiego, obowiązkowy egzamin na poziomie rozszerzonym i powrót próbnych matur

Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska i dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawili zmiany w zasadach przeprowadzania egzaminów dojrzałości.

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaJedną z największych zmian, które wprowadzili Kluzik-Rostkowska i Smolik jest powrót próbnych matur. Jako pierwsi zmierzą się z nimi licealiści. 15 grudnia napiszą egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, dzień później z matematyki. 17 grudnia zmierzą się z językiem obcym, a 18 grudnia z wybranym przez siebie przedmiotem na poziomie rozszerzonych.

Konieczność zdawania przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym to kolejna zmiana. Do tej pory uczeń miał do wyboru: poziom podstawowy i wspomniany rozszerzony. W tym przypadku nie będzie jednak progu zdawalności, więc nie będzie osoby, która nie zda egzaminu.

Zmianie uległa również formuła egzaminu z języka polskiego. Maturzysta nie będzie jak do tej pory przygotowywał prezentacji, ale będzie odpowiadał na pytanie, które wylosuje na sali egzaminacyjnej. Na przygotowanie odpowiedzi będzie miał 15 minut, na prezentację 10 minut, a przez kolejne 5 min komisja będzie zadawać uczniowi pytania - informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Kolejną zmianą jest ocenianie matur. Uczniowie nie będą musieli się "wbić" w tak nielubiany przez nich klucz odpowiedzi. Egzaminatorzy będą wyłącznie oceniać czy zdający przybliżył się do rozwiązania postawionego przed nimi zadania.

Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej można znaleźć przykładowe zadania egzaminacyjne.

Nowe przepisy obowiązywać będą w liceach ogólnokształcących od 2015 roku, natomiast w technikach od 2016 roku.

Zobacz także: Węgierski rząd opodatkuje internet? To sposób walki z dziurą budżetową

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.