Facebook Google+ Twitter

Matura: Co piąty uczeń oblał

Już jutro 420 tysięcy maturzystów pozna wyniki swoich prac. Aż 21 procent może się jednak niemiło zdziwić – tak wielu uczniów nie zdało w tym roku egzaminu dojrzałości.

fot. APP W ubiegłym roku oblało tylko 13 procent. Jak władze tłumaczą ten wzrost?
– W tym roku po raz pierwszy egzamin pisali także uczniowie liceów uzupełniających i techników i to oni prawdopodobnie zaniżyli wyniki – mówią pracownicy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

W niektórych regionach kraju matury nie zdało nawet 27 procent uczniów. Najlepiej wypadły egzaminy z wiedzy o społeczeństwie i języka francuskiego. Najtrudniejsza okazała się biologa.

– Dla mnie najtrudniejsze były rozszerzone części egzaminów z matematyki i języka niemeckiego – mówi Kamil Drejer z Wałbrzycha, który na studia wybiera się za granicę, do Niemiec. – Lubię ten kraj i myślę, że będę się mógł tam zrealizować lepiej niż w Polsce.

– Najbardziej obawiam się, że czegoś nie zaznaczyłam, nie zakodowałam dobrze pracy, że pominęłam jakieś pytanie – zwierza się Justyna Gromadzka. – Boję się przede wszystkim historii. Było na niej dużo pytań na skojarzenia, a niewiele z wiedzy teoretycznej. Nie byłam na to przygotowana – dodaje.

Najlepiej w kraju wypadli uczniowie województwa małopolskiego – w tym regionie maturę zdało 82,3 procent uczniów. Najgorzej poradzili sobie mieszkańcy Opola i okolic – zdało tylko 73,5 procent uczniów.

Matury trwały od 4 maja do ostatnich dni maja. Do egzaminów przystąpiło ponad 420 tysięcy uczniów z blisko 6,5 tys. liceów i techników. Absolwenci musieli zdawać język polski, obcy oraz przynajmniej jeden dodatkowy przedmiot. Egzaminy ustne były przeprowadzane tylko w przypadku języków (w tym polskiego).

Dokładne wyniki, komentarze do zadań oraz karty wyników, dzięki którym maturzyści mogą porównać liczbę punktów, które zdobyli ze średnimi rezultatami w kraju, można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej


Tomasz Piekarski o wynikach matur.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jeszcze jedna nowość: "Legutko poinformował, że z powodu niesamodzielności unieważniono blisko 800 egzaminów; najczęściej z polskiego, angielskiego, niemieckiego, geografii i matematyki. W konsekwencji unieważnienia obowiązkowego egzaminu maturzysta nie otrzymuje świadectwa dojrzałości (ponownie egzamin może zdawać dopiero za rok), unieważnienie egzaminu z dodatkowego przedmiotu oznacza wpisanie zera punktów z tego przedmiotu na świadectwie." http://serwisy.gazeta.pl/edukacja/1,51805,3474422.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przykra sprawa. Miejmy nadzieje ze w nastepnym roku srednia będzie wyżśza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż - zmniejszyło się nieco zagrożenie konkurencją na rynku pracy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.