Facebook Google+ Twitter

Matura Giertycha maturą uprzywilejowanych?

Nowa matura w założeniu (a właściwie w jednym z założeń) miała być przepustką na studia. Kiedy minister edukacji ogłosił amnestię dla maturzystów, powstały dwa zasadnicze pytania, na które - bezskutecznie - starałam się znaleźć odpowiedź.

1. Dlaczego tylko część maturzystów, którym kiepsko poszła matura, jest uprzywilejowana? A co z tymi, którzy byli dobrymi uczniami, a przez nieuwagę i nieostrożność zostali wyproszeni z sali? Czy uczeń osiagąjący dobre wyniki nie zasługuje bardziej na pomoc? I wreszcie - co z osobami, którzy nie zdały dwóch przedmiotów, ale zabrakło im po jednym czy dwa procent?

Decyzja ministra jest stronnicza i krzywdząca. Może nawet jest więcej osob poszkodowanych obietnicą Giertycha, jeśli liczyć tych wszystkich, którym nauka nie idzie za dobrze, a poświęcili wiele czasu, by osiągnąć owe magiczne minimum.

2. Matura przepustką na studia? Nie mogę się nadziwić, skąd w głowie ministra edukacji pojawił się taki absurdalny pomysł, że ludzie, którzy nie potrafili napisać matury na 30 proc. (przyznajmy, że cześć podstawowa jest bardzo prosta) mają ambicje studiować. Matura poszła dobrze w renomowanych liceach ogólnokształcących - i to z nich, a także z trochę słabszych będą rekrutować się przyszli studenci, a co za tym idzie - prawnicy, lekarze, dziennikarze...

Licea profilowane i technika przygotowują do wykonywania zawodu - ich abitiurenci zostaną świetnymi budowniczymi, kucharzami, cieślami, dekoratorami wnętrz - słowem, będą wykonywać miliony dobrze płatnych zawodów. Ta garstka absolwentów liceów profilowanych i techników, którzy planują studia, maturę na pewno zdała śpiewająco.

Po co matura? Okazało się, że w Polsce zdać ją musi każdy, bez względu na to jakim to zrobi kosztem. A przepustką na studia i tak się nie stanie, dopuki abiturientów szkół średnich czekają egzaminy wstępne na niektóre kierunki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Mi sie wydaje ze egzamin dojrzalosci powinni dostac wszyscy po ukonczeniu liceum bez zadnego egzaminu maturalnego a jezeli juz to tylko jakis sprawdzian na wieksza inteligencje dla chetnyh ci co chca poglebic sowja wiedze wszczegolnosci a mature kazdy policeum powinien dostac chociaz teraz jak slyszalem ze ma dojsc matematyka obowiazkowa z matury to wiekszosc osob niezda egzaminu i tzw. studium policealne sobie zarobi na uczniach jak by wszyscy mieli egzamin dojrzalosci po ukonczeniu liceum to byl by wiekszy nabor na studia i tak bym to widzial...:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mad
  • Mad
  • 21.08.2006 10:39

melisa - gramatyka na 2, nie tylko matematyki bys (u mnie) nie zdała. A matura geirtycha to nic innego jak premiowanie głąbów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
...
  • ...
  • 30.07.2006 22:54

A przepustką na studia i tak się nie stanie, dopUki abiturientów szkół średnich czekają egzaminy wstępne na niektóre kierunki. Czyli Ty też nie powinnaś być po maturze ,a tym bardziej po studiach... do bani artykuł ,a wnioski z dupy wzięte.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomysł z tą maturą to jakiś absurd. Równanie w dół i premiowanie uczących się inaczej. ALe, jak słusznie zauważono we wnisku końcowym, maturę trzeba mieć i basta.

Komentarz został ukrytyrozwiń
chquitta
  • chquitta
  • 27.07.2006 22:44

beznadziejny i poglady tez,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznam, że pisząc o banalnym poziomie podstawowym miałam na myśli głównie przedmioty obowiązkowe, polski i angielski. (matematyki sama bym nie zdała :), ale jak ktoś wybiera ją na maturę, to chyba ma jako-takie pojęcie o cyferkach A uczniowie, którzy nie zdały matury chyba nie mają szansę na studia. NA dzienne, bo na zaoczne - nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że mogą się spokojnie dostać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Domin
  • Domin
  • 26.07.2006 12:07

Nie zgadzam sie ze słowami, że matura na poziomie podstawowym jest prosta. JeZeli weźmiemy pod uwagę matematyke to...
Chyba każdy maturzysta wie, że matematyka w poprzednim roku była bardzo trudna. Pojawiły sie tam zadania które były zadaniami ze studii. I to ma Być proste. A jeżeli chodzi o tz.,,AMNESTIE" to stwierdzam ze poprostu w tym roku mature pisały głąby. A, że komuś podwineła sie noga na jednym przedmiocie bo np. zadania mu nie "siadły" to ok. ale pod warunkiem takim, że na studia w pierwszej kolejności beda brani Ci uczniowie którzy zdali mature calą a nie częściowo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wniosek końcowy właściwy, ale argumentacja moim zdaniem całkiem chybiona. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.