Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19267 miejsce

Matura "giertychówka" i mundurki Romana

Po burzy, jaką wywołała "matura giertychówka" rozgorzała dyskusja o reaktywacji mundurków szkolnych, czyli desce ratunkowej dla nauczycieli, którzy nie nadążają za zmianami obyczajowymi.

mwmedia Po burzy jaką wywołała “matura giertychówka”, czyli 'amnestia dla maturzystów', przyszedł czas na zagorzałą dyskusję na temat słuszności, bądź niesłuszności wprowadzenia jednakowych 'szkolnych wdzianek' dla naszej młodzieży. Chociaż w większości zgadzamy się z twierdzeniem, że nie strój zdobi człowieka, to część społeczeństwa uważa, że wprowadzenie mundurków szkolnych będzie świetną lekcją skromności, a inni, że mundurki zarżną osobowość małych indywidualistów.

Chyba niepotrzebnie doszukujemy się w tym pomyśle głębszej filozofii. Mundurki szkolne nie są idealnym sposobem na wychowanie młodzieży, to prawda, ale może wcale nie o to chodzi naszym błyskotliwym politykom.

W czasach, gdy i chłopcy i dziewczynki noszą identyczne spodnie, kolczyki, grają w piłkę nożną, robią sobie pasemka, malują oczy i ćwiczą na siłowni, ludziom którzy mają problem z uwolnieniem się od twardych stereotypów, coraz trudniej odróżnić Kasię od Jaśka. Mundurki, różniące się od siebie np. kształtem kołnierzyka, mogą służyć naznaczeniu danej płci. Może to tylko ukłon polityków w stronę słabo nadążających za zmianami obyczajowymi nauczycieli, by łatwiej im było odróżnić dziewczynkę od chłopczyka i chłopczyka od dziewczynki. By w szkole nie narażali się na śmieszność i posądzenie o brak umiejętności odmieniania w języku polskim, gdy wrzeszcząc: “Ja Ci się ponawydurniam jeden z drugim!” zwrócą się do dziewczynek.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

zuzka_20
  • zuzka_20
  • 09.09.2006 01:04

Myślę, że w tym artykule jest trochę prawdy, ponieważ w dzisiejszych czasch młodzi ludzie chyba mylą miejsca, gdy przychodzą na lekcję z odkrytym pępkiem, tatuażem na wierzchu, a stringi i to nie jakieś tam, ale Calvina Kleina itp. wystają im ze spodni... takich niesmacznych przykładów w naszych szkołach jest dzisiaj o wiele za dużo, ale wprowadzenie mundurków na pewno nic tu nie pomoże. tę sytuację może zmienić jedynie wychowanie...to od rodziców zależy, czy dziecko będzie naśladować wszystkie najnowsze trendy. rozmowa z rodzicami już od najmłodszych lat, że to "szata zdobi człowieka...", a więc nie marka lecz cś innego liczy się w życi mogłaby tu pomóc. to rodzice, ale i nauczyciele powinni wyznaczyć jakieś normy i wprowadzić je dla naszej młodzieży, mundurki jednak nic tu nie zmienią, bo rywalizacja, kto ma lepsze ciuchy itp. przeniesie się na inne popularne dziś w szkole gadżety, jak najnowszy telefon, zegarek czy laptop!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
arakk
  • arakk
  • 27.07.2006 02:19

hmmm moje bazgrolenie nie krytykuje wcale chłopców za długość włosów i kolczyki w uszach.Nie jest też pochwałą dla ''mundurkowego pomysłu''.To raczej takie przewrotne gdybanie...pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bez przesady... Tokjo Hotel jeszcze do szkół nie zaczęli chodzić; to nic, że chłopcy mają długie włosy, ale to jeszcze nie nastręcza trudności z rozróżnieniem dziewczynki od chłopaka.
Czy rzeczywiście jest to ukłon w stronę nauczycieli? W pewnym sensie tak - bo nauczyciele nie lubią mieć tuż przed oczyma nagiego pępka (i wcale się im nie dziwię) podczas odpytywania. Z drugiej jednak strony - narzucanie danego ubioru innym osobom jest włażeniem w cudzą wolność, a tak przecież nie można, prawda?
I jeszcze jedno. Podobno w Japonii jest konstytucja, która gwarantuje wolność obywatelowi itd., ale... dzieciaki muszą nosić szkolne mundurki. Być może nie we wszystkich szkołach tak jest, ale jest to zjawisko bardzo częste. Czy to dobrze? Trudno powiedzieć, jednak uważam, że nie ma co brać takich wzorów z zupełnie odmiennej kultury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.