Facebook Google+ Twitter

Matura: łamigłówki nie dla każdego

W tym roku po raz pierwszy wszyscy maturzyści będą musieli zmierzyć się z obowiązkową maturą z matematyki. Pomysł, który wysunęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, od początku budził wiele kontrowersji, zarówno wśród maturzystów, jak i nauczycieli. Wielu uczniów nigdy nie zdecydowałoby się zdawać matematyki na egzaminie dojrzałości, ponieważ tylko kierunki techniczne wymagają jej na świadectwie maturalnym.

Uczniowie od początku nauki w liceum wiedzieli, że czeka ich ten egzamin, dlatego w szkołach już od pierwszych klas program nauczania był dostosowany do wymagań egzaminacyjnych. Mimo tego, nie każdy potrafi poradzić sobie z materiałem. W niektórych szkołach matematyka budzi grozę wśród maturzystów. Wielu z nich ma z tego powodu duże kłopoty, ponieważ nauczyciele nie chcą dopuszczać do matury tych, którzy mają poważne problemy z tym przedmiotem.

- Trzy osoby z mojej klasy wycofały już deklaracje maturalne właśnie z powodu matematyki. Niektórzy zdają jeszcze egzaminy komisyjne, które mają wykazać, czy będą mogły podejść do matury - mówi Klaudia, uczennica podwarszawskiego liceum im. C. K. Norwida w Radzyminie - ambitne osoby, które zdają przedmioty humanistyczne nawet na poziomie rozszerzonym i miałyby szansę dostania się na oblegane kierunki, z powodu matematyki mają wątpliwości, czy ten egzamin nie zaprzepaści ich szans na studiowanie.

Szkoły znacznie różnią się od siebie pod względem poziomu nauczania matematyki, więc uczniom może brakować merytorycznego zaplecza. Również indywidualne zdolności każdego z maturzystów warunkują jego możliwości przyswojenia typowo ścisłego materiału, co sprawia, że niektórzy, zwłaszcza ze słabszych liceów i techników, już myślą o sierpniowej poprawce.

Czemu więc matematyka jest obowiązkowym przedmiotem, jeśli przysparza tylu kłopotów? Otóż w założeniu miała wymagać od zdających umiejętności logicznego myślenia, analizy i korzystania z informacji. Maturzyści zgadzają się, że warto posiadać te umiejętności: - Matematyka uczy logicznego myślenia, a to przydaje się przecież w każdej dziedzinie - twierdzi Ania, uczennica liceum im. K. Hoffmanowej w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.