Facebook Google+ Twitter

Matura poprawkowa 2012. Uczniowie zmierzyli się z częścią pisemną

Uczniowie, którym nie powiodło się na majowych maturach, dziś mieli szansę na poprawę i zaliczenie oblanych egzaminów pisemnych.

 / Fot. Dariusz OkońTak jak co roku, do poprawy mogli przystąpić ci uczniowie, którym nie udało się zaliczyć któregoś z obowiązkowych przedmiotów (język polski, matematyka, czy język obcy). Ci, którzy "oblali" dwa lub trzy przedmioty, muszą egzamin powtórzyć w przyszłym roku.

Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do poprawy mogło przystąpić 42 600 osób, czyli 13 proc. majowych maturzystów. Na egzamin wolno było wnieść długopis lub pióro z czarnym wkładem, na części matematycznej ponadto można było mieć przyrządy matematyczne oraz czterodziałaniowy
kalkulator. Każdy uczeń ponadto ma obowiązek posiadać dowód osobisty, bez którego nie wolno mu wejść na salę egzaminacyjną. Matury w całej Polsce rozpoczęły się o godz. 9 i trwały 170 min (matematyka i język polski) lub 120 min (język obcy).

Tegorocznym maturzystom najlepiej poszedł język polski (zdało go 97 proc. przystępujących). Ci, którym nie udało się w maju, na poprawce musieli zmierzyć się z tekstem sprawdzającym czytanie ze zrozumieniem oraz analizą fragmentu literackiego i napisaniem wypracowania. W pierwszej części abiturienci mieli za zadanie zapoznać się z tekstem Jana Hartmana, dotyczącym telefonów komórkowych, ich funkcji we współczesnym świecie oraz oddziaływania na życie człowieka. Wśród zadań odnoszących się do tekstu, były zadania na stwierdzenie wiarygodności przedstawianych argumentów, porównywanie kilku zagadnień oraz odpowiadanie na pytania własnymi słowami lub cytatami (gdy o to proszono w treści zadania). Druga część wymagała od uczniów napisania własnego tekstu na podstawie literackich fragmentów (prozy lub liryki). Poprawiający egzamin mieli do wyboru rozważania o poecie i jego miejscu w świecie, na podstawie "Pieśni XXIV" Jana Kochanowskiego oraz wiersza Tadeusza Różewicza pt. "Poeta w czasie pisania" lub jako drugi temat fragment "Kamizelki" Bolesława Prusa i stworzenie tekstu dotyczącego stosunku narratora noweli wobec przedmiotów i ludzi. Warto wspomnieć, że rok 2012 jest ogłoszony "Rokiem Prusa" i analiza tekstów wspomnianego pisarza pojawiła się zarówno na maturze w maju, jak i tej w sierpniu. Dla wielu zaskoczeniem może być brak Adama Mickiewicza, który jest jednym z najczęściej pojawiających się poetów na maturach z języka polskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zbych
  • Zbych
  • 19.09.2012 14:03

Są już pełne rozwiązania
http://www.zadania.info/n/8674465

Komentarz został ukrytyrozwiń
KrychaFCB
  • KrychaFCB
  • 22.08.2012 15:12

Siemano. Ma ktoś wyniki z matury poprawkowej Język Angielski- zadania 1-3??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.