Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24557 miejsce

Matura próbna 2012 z Operonem. Zobacz odpowiedzi z j. polskiego

Ludobójstwa, postaci fantastyczne, bądź problem zderzenia marzeń z rzeczywistością - to zagadnienia, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie podczas próbnej matury z języka polskiego.

 / Fot. Polskapresse/Joanna TarnowskaTegoroczna matura próbna z języka polskiego na poziomie podstawowym nie powinna zaskoczyć żadnego licealisty. Egzamin składa się z dwóch części - pierwsza sprawdza umiejętność czytania ze zrozumieniem, oraz budowania krótkich form wypowiedzi, druga ocenia umiejętność analizy i interpretacji tekstu literackiego, czy licealista potrafi napisać dłuższe wypracowanie (powinno posiadać minimum 250 słów) oraz znajomość lektur obowiązkowych.

Zobacz arkusz zadań i odpowiedzi

W części pierwszej, w której można było zdobyć 20 punktów, należało przeczytać tekst "Słownik zabijania" Adama Krzemińskiego. Tekst na pewno był bardziej wymagający, niż ten z ubiegłorocznej operonowskiej matury - Jacka Rakowieckiego o komercji w kinie. Jednak nie powinien sprawić zbyt wielu problemów maturzystom. Pytania były wyjątkowo przejrzyste.

Niestety, nie zabrakło tak "kunsztownych" konstrukcji gramatycznych jak: "Zacytuj i nazwij jeden z zabiegów językowych, za pomocą których autor wyraża swój stosunek do opinii krytyka o wyobrażonej widowni Małej Moskwy".

Czytaj też: Jak poszła Wam matura próbna z matematyki?

Przy wyborze tematów wypracowania, zawiedli się miłośnicy poezji. W żadnym nie było bowiem wiersza. W temacie pierwszym, należało zanalizować i porównać postaci fantastyczne we fragmencie "Makbeta" Williama Szekspira i "Nie-Boskiej Komedii". Maturzyści musieli również wskazać, jaki wpływ miały one na późniejsze losy bohaterów utworów. Wymagało to szczegółowej znajomości obu tragedii. Drugi temat dotyczył "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

Należało porównać dwa fragmenty tego utworu, traktujące o "szklanych domach" i brutalnej rzeczywistości, z jaką się zderzył Cezary Baryka i wskazać, jaki wpływ na głównego bohatera miała historia opowiedziana przez ojca. Problem z tym tematem polegał na tym, że... niewielka liczba uczniów zdążyła przerobić tę lekturę.

Czytaj też: Przeczytaj opinie po maturze próbnej z polskiego

Więcej o maturze próbnej:
natablicy.plDo Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.