Facebook Google+ Twitter

Matura próbna z matematyki. Na inne przedmioty brak pieniędzy

Próbną maturę z matematyki CKE zapowiedziała na 3 listopada. Szkoły mogą zorganizować egzaminy z innych przedmiotów, ale na własną rękę, bo CKE nie ma na to pieniędzy.

 / Fot. upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a6/Matura2005_ILOSzczecin.jpg3 listopada br. licealiści napiszą próbną maturę z matematyki. Jaki cel ma zorganizowanie egzaminu w listopadzie, na tak długo przed właściwą maturą? - Próbna matura ma na celu głównie przećwiczenie procedur. Jeśli uczeń już teraz poradzi sobie ze stresem, odnajdzie się w tym wszystkim, to w maju na właściwej maturze będzie mu o wiele łatwiej - wyjaśnia W24 Aleksandra Grabowska, zastępca Wydziału Matur CKE.

Uczniowie mogą też korzystać z arkuszy z ostatnich lat przygotowanych przez Komisję, zamieszczonych na stronie CKE. Dotyczy to wszystkich przedmiotów maturalnych, dlatego CKE przeprowadza egzamin tylko z matematyki. - Zorganizowanie już jednego próbnego egzaminu wiąże się z ogromnymi kosztami. Nauczyciele mogą też przecież stworzyć własne arkusze maturalne, w oparciu o te z ostatnich lat, albo rozwiązywać zadania maturalne na lekcjach z uczniami - opowiada Grabowska.

Uczniowie po kilku tygodniach uzyskają wyniki testów. Każdy będzie mógł dowiedzieć się ile uzyskał punktów, ale nie swojej pracy nie zobaczy. Możliwe będzie to tylko po zgłoszeniu się do CKE, podobnie jak w przypadku matury właściwej. - W zeszłym roku tylko 1 proc. uczniów z całej Polski skorzystał z podobnej procedury. Ogólnie nie było specjalnego zainteresowania w tej sprawie - mówi Aleksandra Grabowska.

Matura 2010. Zobacz arkusz i rozwiązania z matematyki
Matematyka na maturze. Jak rozwiązywać zadania z arkusza. Cz. 1
Matematyka na maturze. Jak rozwiązać zadania z arkusza. Cz. 2
Matematyka na maturze. Jak rozwiązać zadania z arkusza. Cz. 3
Matematyka na maturze. Jak rozwiązać zadania z arkusza. Cz. 4
Matematyka na maturze. Jak rozwiązywać zadania z arkusza. Cz. 5
Matematyka na maturze. Jak rozwiązać zadania z arkusza. Cz. 6
Matematyka na maturze. Jak rozwiązać zadania z arkusza. Cz. 7


Dobrym i sprawdzającym się w ostatnich latach sposobem jest omówienie egzaminu na lekcji z nauczycielem. Większość szkół stosuje właśnie takie rozwiązanie, pomagające poznać uczniom nie tylko poprawne odpowiedzi na konkretne pytania, ale i wszystkie etapy rozwiązania.

Czy w kolejnych latach uczniowie liceów będą rozwiązywać jesienią próbną maturę tylko z matematyki? - Planujemy wprowadzić pewne zmiany, ale najprawdopodobniej dopiero od 2015 roku. Termin nie jest przypadkowy, bo zapewne od tego roku zostanie wprowadzona do polskich szkół zupełnie nowa matura - podsumowuje Aleksandra Grabowska.

Czytaj też:

Matura próbna. 3 listopada tylko matematyka

Maturzysto, zaprzyjaźnij się z matematyką. W24 Ci pomogą
Próbna matura z Operonem już 23 listopada
Przecieki i pytania maturalne z matematyki. Matura 2010
Maturzysto, zaprzyjaźnij się z matematyką. W24 Ci pomogą
Maturzysto, godzina "0" już blisko. Nowa akcja W24
Co maturzysta wiedzieć powinien
Matematyka dla ryzykantów

Matematyka na maturze. Jak rozwiązywać zadania z arkusza. Cz. 1

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

bernard
  • bernard
  • 03.11.2010 21:06

A może najpierw zmienić system nauczania matematyki, a dopiero potem robić jakiekolwiek egzaminy. Polskie szkoły nie ucza tylko zniechęcaja do nauki. Uczniowie nie mają szans na rozwijanie sie w swoich umjejętnościach, dotyczy to zarówno tych zdolnych z matematyki jak i tych o humanistycznych uzdolnieniach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Próbna matura ma na celu głównie przećwiczenie procedur."
Taa... Procedura jest najważniejsza, jest celem samym w sobie... Przerost formy nad treścią.
Poczciwa stara matura nie generowała ogromnych kosztów, za to pozwalała w miarę rzetelnie sprawdzić wiedzę i umiejętności. A do przeprowadzenia próbnego egzaminu wystarczył papier kancelaryjny.
Dziś podatnik płaci za arkusze, protokoły, instrukcje, naklejki z kodami, "bezpieczne koperty", kurierów, a okołomaturalne szaleństwo skutecznie dezorganizuje pracę szkoły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.