Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25240 miejsce

Matura próbna z matematyki. Pobierz arkusz zadań i rozwiązania

Zakończyła się próbna matura z matematyki. Uczniowie twierdzą, że egzamin był trudny, najwięcej problemów mieli z odpowiedziami na zadania otwarte. Swoich arkuszy nie dostaną, będą je tylko mogli obejrzeć w siedzibach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. A i to nieprędko, bo właściwe odpowiedzi oficjalnie poznamy dopiero w połowie grudnia - zapowiada CKE.

 / Fot. Maturzyści / Fot. PolskapresseDlaczego tak późno? - Najpierw trzeba uzgodnić klucz punktowania, sprawdzić go na próbie prac, nanieść poprawki do zaproponowanego przez autorów klucza, uzupełnić go o rozwiązania z prac uczniowskich i przesłać do komisji - mówi dla Wiadomości24.pl p. Lucyna Grabowska, kierownik wydziału matur Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. - Uczniowie są kreatywni, mogli wyjść poza zaproponowany klucz, trzeba będzie być może uwzględnić niestandardowe rozwiązania, jakie zastosowali.


POBIERZ ARKUSZ ZADAŃ


- Ogólnie uczniowie mówią, że próbna matura była nieco trudniejsza niż ta, majowa - dodaje kierownik Grabowska. - To może oznaczać, że jest porównywalna do arkusza majowego. Trudności mogą wynikać, z tego, że część materiału nie była jeszcze w szkołach przerobiona. Z naszych paroletnich doświadczeń wynika jednak, że próba zawsze wypada słabiej niż matura majowa. To raczej okazja do sprawdzenia się uczniów i dostrzeżenia przez nich własnych, słabych stron niż prognoza wyników matury. To także sprawdzian dla egzaminatorów, pozwalający im jeszcze raz utrwalić, oswoić się z kluczem i zasadami punktowania.

ZOBACZ ROZWIĄZANIA ZADAŃ


Propozycję zadań sporządził centralny zespół matematyków, są wśród nich nauczyciele akademiccy i egzaminatorzy okręgowi. Do matury próbnej zgłosiło się oficjalnie 95 procent uczniów, ok. 350 tysięcy w całej Polsce.

Także w ocenie uczniów dużym zaskoczeniem były pytania z materiału, który jeszcze nie został omówiony na lekcjach, np. z kombinatoryki. Na egzaminie pojawiły się również równania, nierówności, ciągi, geometria i Tales, nie było za to ułamków.

"Próbna matura z matematyki była dość trudna, ale żeby ją zdać, tak naprawdę nie trzeba było wszystkich zadań rozwiązać. Zaskoczyło mnie kilka spośród ponad 30 pytań. Ze względu na to, że jeszcze nie przerabialiśmy tego materiału. Zamiast podać odpowiedź zostawiłem puste miejsce, bo nie wiedziałem, jak się za nie zabrać" – mówi Damian Bembenek, maturzysta z III LO w Rzeszowie dla serwisu Nowiny24.pl.

Opinie uczniów są różne. "Łatwa bardzo była... Myślałem że będzie gorzej :)" - pisze marx na forum.gazeta.pl. Marx jednak chyba należy do nielicznej grupy maturzystów, którzy wyszli z egzaminu ze spokojnym sumieniem. Większość uczniów bowiem uważa, że matura była trudna, a najwięcej problemów sprawiły zadania otwarte - zwłaszcza trzy ostatnie.

Maturzystka, podpisująca się nickiem gość, pisze: "Zamknięte były łatwe, nie poradziłam sobie z otwartymi, ten trójkąt - jego boki... Skad miałam to wziąć? Z kosmosu? To ostatnie też było okropne. Nie umiem rozwiązywać równań i nierówności;p a to udowodnienie, że ac=bd... Probowałam na przykładzie, nie dało się."

CZEKAJCIE NA ROZWIĄZANIA W SERWISIE WIADOMOŚCI24.PL

Jak będzie oceniany egzamin? "Matura z matematyki oceniana jest całościowo. Egzaminator nie punktuje poszczególnych działań, tylko sprawdza, czy zdający pokonał trudności i wpadł na pomysł, który doprowadził go do rozwiązania. Mogą zdarzyć się błędy rachunkowe, oceniane będzie logiczne myślenie" - tłumaczy Aleksandra Grabowska, zastępca kierownika Wydziału Matur CKE.

Matury próbne, tak jak prawdziwe, sprawdzane będą przez niezależnych egzaminatorów. Wyniki CKE ogłosi na początku grudnia, ale sprawdzone prace do szkół nie wrócą. - Nie jest prawdą, że zdający nie będzie wiedział, jakie błędy popełnił - podkreśla Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. - Egzaminatorzy, którzy są w każdej szkole, doskonale rozumieją, dlaczego np. za zadanie, w którym uczeń mógł zdobyć 4 pkt, dostał tylko 2. Znając kryteria oceniania, dokładnie wytłumaczą, co zrobiono nie tak - dodaje Łaguna.

Czytaj także:

Przecieki i pytania maturalne z matematyki. Matura 2010
Maturzysto, zaprzyjaźnij się z matematyką. W24 Ci pomogą
Maturzysto, godzina "0" już blisko. Nowa akcja W24
Co maturzysta wiedzieć powinien
Matematyka dla ryzykantów

Matematyka na maturze. Jak rozwiązywać zadania z arkusza. Cz. 1
Matematyka na maturze. Jak rozwiązać zadania z arkusza. Cz. 2
Matematyka na maturze. Jak rozwiązać zadania z arkusza. Cz. 3
Matematyka na maturze. Jak rozwiązać zadania z arkusza. Cz. 4
Matematyka na maturze. Jak rozwiązywać zadania z arkusza. Cz. 5
Matematyka na maturze. Jak rozwiązać zadania z arkusza. Cz. 6
Matematyka na maturze. Jak rozwiązać zadania z arkusza. Cz. 7

W Wiadomościach24.pl, piszemy nie tylko o szkole!
Przeczytaj koniecznie:


Przewodnik po serwisie Wiadomosci24.pl
Wiadomosci24.pl - tu wciąż coś się dzieje
Ty piszesz, ty zarabiasz, my nie bierzemy ani grosza
Wiadomosci24.pl płacą za najlepsze newsy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (41):

Sortuj komentarze:

x
 • x
 • 24.11.2010 11:54

Zobacz odpowiedzi: http://www.to.com.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20101124/MATURA2011/372130590

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aga
 • Aga
 • 08.11.2010 17:18

no cóż, zgadzam się że w niektórych trzeba było trochę pomyśleć, ale bez przesady, ten poziom jest naprawdę żałosny, i patrząc na to, jakie problemy matematyka sprawia, muszę powiedzieć, że cięszę się z tego, że jest obowiązkowa, może to zmotywuje do nauki...
ma się do pomocy tablice, w których jest WSZYSTKO, i to nie same wzory, ale opisana teoria, co i jak; kalkulator, więc obliczenia też nie są problemem, .... a takie same zadania jak były można znaleźć właściwie w każdym zbiorze licealnym, więc jesli ktoś miał z tym problem, to znaczy że nie robił tylu zadań, ile to potrzebne... a przy okazji: takich zadań jak to 'fizyczne' (naprawdę, chciałabym żeby matura z fizyki była na takim poziomie), to to jest jak najbardziej matematyka (z fizyką ma wspólne tylko, że to że trzeba znać wzór, to tak naprawdę można wymyślić na poczekaniu [prędkośc jest podana w km/h, więc żeby wyszła nam droga to musimy predkośc pomnożyc przez godziny, czyli czas i mamy już wzór na którym możemy operowac, duh])

naprawdę, poziom matury podstawowej z matematyki jest śmiesznie niski, szczególnie biorąc pod uwagę pomoce dostępne w czasie egzaminu, więc nie narzekajcie, jakie to trudne było, bo to nie świadczy o was dobrze

Komentarz został ukrytyrozwiń
DuMaM
 • DuMaM
 • 03.11.2010 22:05

Jak dla mnie to był banał. Sadzę że matura była na odpowiednim poziomie ponieważ sprawdzała wiedzę praktycznie z każdej dziedziny matematyki . Jeśli ktoś logicznie pomyślał i umiał wykorzystać odpowiednio tablice maturalne bez problemu mógł skończyć po 170 min.

Komentarz został ukrytyrozwiń
effa
 • effa
 • 03.11.2010 19:14

masakra jakas w sumie dla mnie trudna nie byla nie patrzac ale jak oblcizylam to sie zalamalam;// zdalam ale slabo.. nie wiem kurcze co bd w maju. ost zadania to koszmar dla mnie, nawet tego na macie ejsio nie mielismy.. wspolczuje na rozszerzniu. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
gosc
 • gosc
 • 03.11.2010 19:02

PRZESADA ZE ZADANIE Z OSTATNIE ZA 5 PKT CZYLI STANOWIACE 10% EGZAMINU BYLO Z FIZYKI I NAWET JAK KTOS SIE SKUMAL ZE TO TRZEBA OBLICZYC TAKIM WZOREM TO NIE BYLO LATWE A POZA TYM TO MATURA Z MATEMATYKI A NIE Z FIZYKI A TAKIEGO WZORU NIE MA W TABLICACH MATEMATYCZNYCH, JAK DLA MNIE TO JAKIS ZART!!!!! NIE DOSC ZE OBOWIAZKOWA MATURA Z MATEMATYKI TO JESZCZE BEDA Z NIEJ ROBIC MATURE Z FIZYKI ;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

wszedłem popatrzyłem i przeraziłem się, dlaczego akceptujecie złe odpowiedzi?:)
1 to a nie c jak piszecie
dalej nie sprawdzałem ale wyrywkowo
2c
4b
5c
9d
resztę pozostawiam młodszym:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
gościna
 • gościna
 • 03.11.2010 17:53

Qwer, nie każdy jest stworzony do matematyki i może być kompletną nogą w tej dziedzinie, natomiast może być wybitnym humanistą, więc nie wrzucaj wszystkich do jednego worka. pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Qwer
 • Qwer
 • 03.11.2010 17:35

Jak ktoś nie potrafi zdać tak prostego egzaminu nie powinien nawet myśleć o studiach. Wyższe wykształcenie jest dla elity intelektualnej, a nie dla wszystkich. Co to za wyższe wykształcenie jak ktoś zdaje z trudem test, z którego osiągnięcie 30% nie powinno sprawić problemu gimnazjaliście?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kinga
 • Kinga
 • 03.11.2010 17:17

niech mi ktos powie czy jak w zadaniu 26 zapomnialam paraboli narysowac to juz zle mam?? i punktu jednego nie bede miala??

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kinga
 • Kinga
 • 03.11.2010 17:17

niech mi ktos powie czy jak w zadaniu zapomnialam paraboli narysowac to juz zle mam?? i punktu jednego nie bede miala??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.