Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29177 miejsce

Matura to bzdura?

 • Źródło: Gość dnia
 • Data dodania: 2010-10-22 10:43

Matura To Bzdura to program komedii kontrowersyjnej, który rusza już 22 października. Zadając Polakom proste pytania np.: w którym roku odbyła się bitwa pod Grunwaldem? Czy Ziemia krąży wokół Słońca? Z czego robi się rodzynki? Udowadniamy bezsens matury i uczenia się na pamięć aby tylko zdać.

Logo / Fot. Materiały organizatoraMaturaToBzdura.TV (www.maturatobzdura.tv to program komedii kontrowersyjnej, który rusza już 22 października. Zadając Polakom proste pytania np.: w którym roku odbyła się bitwa pod Grunwaldem? Czy Ziemia krąży wokół Słońca? Z czego robi się rodzynki? Udowadniamy bezsens matury i uczenia się na pamięć aby tylko zdać. Jest on wzorowany na programie amerykańskim Jaywalking z Jay Leno.Pomysłodawcą i twórcą programu jest Adam Drzewicki, który wpadł na pomysł zrobienia polskiej wersji programu w internecie zastawiając sobie za główny cel zniesienie matury w Polsce. Wkrótce po tym do zespołu dołączył Kuba Jankowski z kręgów teatralnych w Gdańsku oraz Piotr „Dyziak” Dybski absolwent Politechniki Gdańskiej.

Pierwowzór programu MaturaToBzdura.TV maturatobzdura.tvLogo / Fot. Materiały organizatora wziął się z jednego z najlepszych programów wieczornych w Stanach Zjednoczonych o nazwie: „The Tonight Show with Jay Leno”. Segment na którym się wzorowaliśmy nazywa się: „Jay Walking”. W którym Jay Leno po prostu wychodzi na ulice Los Angeles i zadaje pytania przechodniom, bardzo proste pytania. Podstawową różnicą naszego programu jest krytyka systemu edukacyjnego w Polsce z maturą na czele. Nowa matura i matura w ogóle naszym zdaniem jest zbędna.

Poziom matury nie jest wysoki. Najlepiej przemawiają za tym argumentem statystyki, które są nieubłagane. Jeden na pięciu maturzystów z liceum ogólnokształcącego nie zdaje matury. Ponadto z liceum profilowanego, jeden na trzech. Te dane, o których wspominamy posiadamy dzięki oficjalnej stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Problem polega na tym, że ludzie tego nie wiedzą... podczas nagłaśniania naszego programu dostaliśmy mnóstwo maili wątpiących, a nawet oskarżających nas o fałszowanie danych CKE. To jest kolejny powód dla / Fot. Materiały organizatoraktórego tworzymy nasz program: większość Polaków nawet nie wie na jak niskim poziomie jest zdawalność matury w Polsce.

Więc co można zrobić z polskim systemem edukacyjnym? Jest parę dobrych rozwiązań. Po pierwsze można całkowicie zlikwidować maturę i jeśli teraz czytając ten wywiad pojawił Ci się mały uśmiech na Twojej twarzy, a w środku zrobiło Ci się cieplej i tak miło... to zgadzasz się ze mną! Druga możliwością jest potraktowanie ocen z ostatniego roku szkoły średniej jako finalnej oceny. Trzeba przyznać, że jest to kusząca propozycja, która wpłynęłaby na wykluczenie stresu jednym wielkim egzaminem, który decyduje o wszystkim oraz sprzyjałaby regularnej nauce. Trzecią opcją jest pozostanie przy maturze, ale nadanie jej niższej rangi, co sprawi, że uczniowie szkół średnich, jeśli planują iść na studia, będą mieli więcej czasu aby przygotować się na egzaminy wstępne z przedmiotów, które ich najbardziej pasjonują. I to właśnie nas prowadzi do pytania..... Co Ci daje matura?

Więcej na MaturaToBzdura.TV maturatobzdura

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Matura to bzdura
 • Matura to bzdura
 • 03.11.2010 15:59

Ja już dawno sie przyzwyczaiłam,ze ludzie nie znają odpowiedzi na najprostrze pytania czy pokazac wszystkich kontynentów!!! ŻAL

Komentarz został ukrytyrozwiń
MaturaToBzdura.TV
 • MaturaToBzdura.TV
 • 25.10.2010 13:48

Do Dawid Brzostowski: Zobaczysz w niedługim czasie. Mamy już namiary na p. minister :)

Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
MaturaToBzdura.TV
 • MaturaToBzdura.TV
 • 25.10.2010 13:44

Do Bartosz Kiliański: Twoja wypowiedź z pewnością mogłaby się stać częścią naszego manifestu. Bardzo nas to cieszy, że są w tym kraju ludzie myślący podobnie jak Ty w sprawach dla nas ważnych.

Pozdrowienia!

Komentarz został ukrytyrozwiń
MaturaToBzdura.TV
 • MaturaToBzdura.TV
 • 25.10.2010 13:41

Do Marta Jenner: Droga Marto! Po przeczytaniu Twojego komentarza, widzę, że zgadzasz się z nami, iż matura to nie do końca narzędzie

idealne. Jesteśmy również zdania, że chociażby tzw. "stara matura" była lepsza od obecnej, która szczerze mówiąc w obecnej formie jest

nie do przyjęcia. Rozwiązaniem wielu problemów, mogłaby być zapewne bardziej rygorystyczna rekrutacja, którą proponujesz. Lecz myślę,

że idąc tokiem tego rozważania możemy cofnąć się do poziomu nauczania w szkole podstawowej czy gimnazjum, ponieważ pytania, które

zadaliśmy w naszym programie, zdaniem wielu właśnie do tych lat edukacji młodego człowieka się odnoszą. A więc nasuwa sie kolejne

zapytanie o poziom matury. Czy nie jest rzeczywiście za niski, skoro na pytania maturalne mógłby odpowiedzieć uczeń gimnazjum?

Rozwiązania problemu matury i Twoja propozycja jej nowszej formy jest bardzo ciekawa i po części zgadzamy się z Tobą.
Podsumowując, dziękujemy za Twoją konstruktywną krytykę i obiecujemy zanalizować Twoje propozycje i wyciągnąć z nich wnioski.

Pozdrawiam, zespół MTB.TV

Komentarz został ukrytyrozwiń
MaturaToBzdura.TV
 • MaturaToBzdura.TV
 • 25.10.2010 13:23

Do Anna Konik: Dziekujemy i miejmy nadzieję, że powodzenia, którego nam życzysz, nam dopisze. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Konik
 • Anna Konik
 • 22.10.2010 19:28

gratuluje pomyslu!

to swietny program reporterski.

Powodzenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Udowadniamy bezsens matury i uczenia się na pamięć aby tylko zdać."
W porządku, przy założeniu, że matura musi oznaczać wyłącznie wkuwanie na pamięć. A nie musi - i nad tym warto pomyśleć. Dodam, że na wielu uczelniach nauka również odbywa się systemem trzech zet (zakuć, zdać, zapomnieć)...

"Poziom matury nie jest wysoki."
To trzeba go podnieść. Czy celem programu jest obniżenie rangi liceum i powrót do hasła "Nie matura, lecz chęć szczera" etc?

"To jest kolejny powód dla którego tworzymy nasz program: większość Polaków nawet nie wie na jak niskim poziomie jest zdawalność matury w Polsce."
Drogi Autorze, określenie "niski poziom zdawalności" oznacza, że wielu abiturientów NIE zdaje tego egzaminu. Skoro "poziom matury nie jest wysoki", to jaki jest poziom zdających? Nasuwa się oczywisty wniosek, że wielu z nich nie powinno się było znaleźć w szkole średniej. I tego problemu nie rozwiąże likwidacja matury, tylko bardziej rygorystyczna rekrutacja.

"Po pierwsze można całkowicie zlikwidować maturę i jeśli teraz czytając ten wywiad pojawił Ci się mały uśmiech na Twojej twarzy, a w środku zrobiło Ci się cieplej i tak miło... to zgadzasz się ze mną!"
Proszę, taki mały uśmiech, a już umie czytać;) Przepraszam, jestem wredną polonistką.

To dobrze, że młodzi ludzie dostrzegają idiotyzmy obecne w naszym systemie edukacyjnym. Tylko błagam, nie wylewajcie dziecka z kąpielą - nie każdy musi i nie każdy może zostać absolwentem szkoły średniej. Jako kobieta "w leciech" proponuję powrót do dawnego systemu:
- obowiązkowy egzamin z języka polskiego - tylko nie w tak infantylnej formie jak obecnie (nie ma zmiłuj, przyszły przedstawiciel elit intelektualnych musi umieć się posługiwać językiem ojczystym)
- obowiązkowa matematyka (tak, tak - stajemy się krajem z nadprodukcją humanistów, co nie służy przede im samym - przekonują się o tym po studiach, szukając pracy - a umiejętności logicznego myślenia jeszcze nikomu nie zaszkodziła)
- 2 wybrane przedmioty (i tu wreszcie byłoby pole do popisu dla pasjonatów - zdawaliby egzamin z ulubionej dziedziny).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Matura już od dawna nie zdaje egzaminu, jako egzamin dojrzałości czy podsumowanie wyników uczniów. Komplikuje rekrutację na uczelnie wyższe, zabiera czas, stresuje, a jej poziom nadal jest żenujący. Część pomysłów przestawionych przez autorów jest ciekawa chociaż zlikwidowanie matury wydaje mi się niemożliwe. Natomiast zagwarantowanie, że uczelnie będą przyjmować na podstawie egzaminów wstępnych, nawet tych, którzy nie zdali matury, byłoby dobrym posunięciem. Ktoś się potknie na przedmiocie, który w ogóle go nie obchodzi, a może być ekspertem w pewnej dziedzinie, która go pasjonuje i co? Nie może zdawać na kierunek, który jest jego życiem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polski system edukacji stoi na takim poziomie, że chyba inaczej niż naśmiewając się z niego nie można już o nim mówić. Czemu nie zrobić z tego programu rozrywkowego? Ciekaw jestem idei i z chęcią bym pośledził co twórcy będą robić w tym zakresie... W zakresie oczywiście zmian w naszym systemie edukacyjnym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.