Facebook Google+ Twitter

Matura z Baumanem. Tekst profesora na próbnej maturze oburzył część historyków

Jednym z zadań na próbnej maturze z języka polskiego na Pomorzu była analiza tekstu Zygmunta Baumana. Prawicowi publicyści i historycy są oburzeni. Piszą o indoktrynacji i wybielaniu stalinowskich oprawców.

 / Fot. PAP/Maciej KulczyńskiUczniowie mieli odpowiedzieć na 15 pytań dotyczących tekstu Zygmunta Baumana pochodzącego z "Gazety Wyborczej" - pisze niezalezna.pl.

"Skoro już jest tekst Baumana na próbnej maturze, to może czas na dzieła wielkiego językoznawcy Józefa Stalina" - ironizował dr Piotr Gontarczyk. Z kolei Tadeusz Płużański ubolewał, że propaganda przenosi się do szkół. Sytuację porównał do indoktrynacji młodzieży "w duchu stalinowskim".

Profesor Zygmunt Bauman jest światowej sławy socjologiem, ale cieniem na jego karierę naukową rzuca się okres służby w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Sam profesor twierdzi, że przygotowywał jedynie ulotki propagandowe. Z kolei dr Piotr Gontarczyk uważa, że późniejszy profesor walczył z bronią w ręku z podziemiem niepodległościowym. Zresztą sam Bauman porównywał jego niszczenie do walki z terroryzmem.

Profesor Zygmunt Bauman ma problem ze swoją przeszłością


Według Gontarczyka, który zapoznał się z materiałami IPN, Zygmunt Bauman dowodził grupą, która schwytała dużą liczbę bandytów, za co został odznaczony Krzyżem Walecznych. W 1953 r. został usunięty z KBW.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Na starość Bauman słał się potulną owieczką ?
Jaka to zmiana nastąpiła ?
Dialektyka filozofii materializmu zradykalizowała się jeszcze bardziej . Czytać aby mieć własne zdanie można zawsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

to komentarz pod artem z netu :

Kto to napisał?

Szakal „w pierwszych latach po wyzwoleniu ukuł mit Sybiru. Później, kiedy jednak nie wywożono, mit o krwawym Urzędzie Bezpieczeństwa. Te splajtowały szybko, jako że ich bezsensowność nie gwarantowała przekonania samego siebie”. Produkuje więc szakal kolejne mity. „O tępocie i prostactwie umysłowym” partyjnych agitatorów. O „nudnej i wtórnej” literaturze socrealistycznej. Posuwa się nawet do ataków na Związek Radziecki, „twierdząc, że nasza kultura narodowa ginie, zalewana przez potop tandety” ze Wschodu. Szakale, czyli „młodzi w muszkach, godzinami wysiadujący w kawiarniach, przy brydżu, wódce”. Drwią z „etyki ofiarniczej” i „postawy człowieka pracującego ku pełnej szczęśliwości przyszłych pokoleń”

No właśnie kto napisał powyższą agitkę? Ano tak wychwalany przez prawice JM Rymkiewicz. Czyli jak jedni mogą się zmienić a inni nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Joasiu,
polecam książkę: link
A to tylko wierzchołek góry...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.11.2013 11:14

do Tomek Straszeski: Co konkretnie masz na myśli pisząc o IKEA? Bo powiem szczerze że nie słyszałam nic na temat ich nazistowskich poglądów. Podaj jakieś źródła, czy coś to zgłębię temat. pozdr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właściciel IKEA też nie kryje swoich nazistowskich poglądów, a Polacy owczym pędem zagracają masówką mieszkania :) Ciekawe, czy wielcy histerycy także.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.11.2013 10:22

Firma Hugo Boss w czasie II wojny światowej wykorzystywała pracowników przymusowych do szycia mundurów dla nazistów. Założyciel firmy był zwolennikiem ideologi nazistowskiej.
I co? I nic. Ludzie kupują nadal ich ubrania. Nikt nie woła że to skandal. Możliwe że profesor nie ma kryształowej przeszłości, jednak czy to oznacza że mamy bojkotować jego obecne prace naukowe?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.