Facebook Google+ Twitter

Matura z fizyki - jest błąd w kluczu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-16 10:40

Fizyk z Polskiej Akademii Nauk profesor Łukasz Turski wykrył błąd w rozwiązaniu jednego z zadań maturalnych z fizyki. Profesor Turski podkreślił, że samo zadanie, zatytułowane "beczka", jest sformułowane poprawnie, natomiast całkowicie błędne jest jego rozwiązanie podane w arkuszach wyników.

Naukowiec zaapelował do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, aby poinformowała egzaminatorów o błędzie. Chodzi o to, aby przy ocenianiu zadania egzaminatorzy nie posługiwali się rozwiązaniem podanym przez komisję.
Łukasz Turski zaznaczył, że wielu maturzystów mogło dobrze rozwiązać zadanie dotyczące beczki staczającej się po równi pochyłej bez poślizgu. Zadanie nie jest bowiem nowe, a jego prawidłowe rozwiązanie znajduje się w popularnym podręczniku z 1977 roku Jana Pinowskiego i Jarosława Trylskiego. Profesor Turski powiedział, że błędne rozwiązanie podane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną dotyczy punktu 1.5. tego zadania.
Zdaniem profesora Łukasza Turskiego, kolejny błąd w testach maturalnych powinien skłonić do zastanowienia się nad odpowiedzialnością autorów tych zadań.

D. Truszczak pr1/iar/kusiak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powiedzmy sobie szczerze, ze CKE maturę z organizacji matury oblała i to z kretesem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.