Facebook Google+ Twitter

Matura z języka polskiego. Sprawdź arkusze i przykładowe rozwiązania

Dziś odbyła się pisemna część matur z języka polskiego. Uczniowie przystępujący do poziomu podstawowego mieli za zadanie porównać Zosię z Telimeną albo scharakteryzować starego Bylicę. Na poziomie rozszerzonym znalazła się powieść Wiesława Myśliwskiego pt. "Kamień na kamieniu" oraz pieśń i tren Jana Kochanowskiego. Poniżej publikujemy arkusze maturalne i przykładowe rozwiązania.

Oto przykładowe ROZWIĄZANIA MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO

ARKUSZE: Język polski - poziom podstawowy
Język polski - poziom rozszerzony

Do dzisiejszego egzaminu z języka polskiego przystąpiło ok. 443 tys. abiturientów szkół ponadgimnazjalnych. Tylko 7 procent z nich (tj. niespełna 29 tys.) zdawało maturę z polskiego na poziomie rozszerzonym.
Matura 2008 w gorzowskim LO / Fot. Lech Muszyński PAPEgzamin z języka polskiego składa się z dwóch części: testu, który sprawdza umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz pracy pisemnej, będącej interpretacją tekstu. Pisząc pracę maturalną z języka polskiego, maturzyści mogą korzystać ze słownika ortograficznego i słownika poprawnej polszczyzny, które muszą im zapewnić szkoły (jeden słownik na 25 zdających). Matura na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym 180 minut.

Do sali egzaminacyjnej nie wolno wnosić napojów, telefonów komórkowych, ani nawet maskotek, za to trzeba pamiętać o zabraniu dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Arkusze egzaminacyjne pojawią się dziś po południu, ale zbiór wskazówek dla egzaminatorów oceniających prace egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów egzaminu maturalnego będzie opublikowany w terminie późniejszym na naszej stronie internetowej CKE. / Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAPJak informuje na swojej stronie Centralna Komisja Egzaminacyjna "w trosce o bezpieczeństwo materiałów egzaminacyjnych tegorocznego egzaminu maturalnego, kuratoria oświaty będą przeprowadzać wyrywkowe kontrole w szkołach, w celu upewnienia się, czy dostarczone arkusze są przechowywane w stanie nienaruszonym, zgodnie z procedurami i z przepisami prawa".

Jutro maturzyści pisać będą egzamin z języka angielskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

W jednym z zadań należało przyporządkować związki wyrazowe do stylu naukowego lub potocznego. Na forum pewnego portalu zawrzało czy "gotówke" zaliczamy do stylu naukowego czy potocznego? A co wy myślicie na ten temat?

Osobiście uważam na podstawie wszelakiego rodzaju faktur, dokumentów oraz Wikipedii że gotówkę zaliczamy do stylu naukowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

link do podstawowego nie działa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

mi się Myśliwski podobał i go pisałem i tez wydaje mi się, że łatwo było :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem po polskim rozszerzonym i powiem szczerze, iż poszło mi zaskakująco łatwo ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.