Facebook Google+ Twitter

Matura z matematyki dla każdego?

W 2010 r. matematyka wraca na maturę jako przedmiot obowiązkowy. Dla niektórych jest zupełnie niepotrzebna, inni są jej gorącymi zwolennikami. Ostatecznie jednak każdy maturzysta musi się z nią zmierzyć. Pytanie, czy aby na pewno każdy?

Matura za matematyki / Fot. PolskapresseZakończenie roku szkolnego trzecioklasistów już wkrótce. Niektórzy mają to już za sobą, jednak wiele osób w tym roku nie ukończy klas trzecich. Z uwagi na mało zadowalające wyniki matur próbnych z matematyki nauczyciele szkół średnich obawiają się znacznego obniżenia poziomu. Nie chcą ryzykować oblania matury przez osoby, które nie czują się wystarczająco przygotowane i w dalszym ciągu mają problemy z podstawowym programem. Na tych, którzy matematyki boją się najbardziej znalazł się sposób - nie dostają oni promocji.

Specjaliści od oświaty przekonują, że nie ma się czego obawiać, bo na poziomie podstawowym wszyscy mają szanse zdać. - Maturzysta nadal będzie musiał jak najlepiej rozwiązać pewną liczbę zadań, które w większości nie będą odbiegać od tych, znanych z dotychczasowego egzaminu maturalnego. - Przestrzegają jednak, że uczeń, który chce zapewnić sobie dobry wynik, powinien liczyć się z tym, że sama znajomość podstawowych algorytmów nie gwarantuje sukcesu.

Nieco innego zdania są nauczyciele i uczniowie. - Młodzież nie jest gotowa na obowiązek zdawania matematyki na maturze, gdyż system szkolnictwa nie przeszedł jeszcze odpowiedniej reformy. Należy zatrudnić specjalistów, lub przeszkolić dotychczasowe grono pedagogiczne, aby móc sprawnie nauczać matematyki nastawionej przede wszystkim na logiczne rozumowanie. Matematyka to przecież nie tylko umiejętność sprawnego posługiwania się wzorami i twierdzeniami matematycznymi. Do tego dochodzi również problem gonitwy z materiałem - wypowiada się nauczycielka matematyki z liceum ogólnokształcącego we Wrocławiu.

- Nic więc dziwnego, że spora liczba uczniów świadomie zrezygnowała z przystąpienia do egzaminu maturalnego i odpuściła sobie naukę już po pierwszym semestrze. To prawda, że nauczyciele nie podchodzą optymistycznie do wyników tegorocznej matury, w związku z tym nie ułatwiają uzyskania promocji najbardziej opornym - dodaje.

Wybrane dla Ciebie:


Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.