Facebook Google+ Twitter

Matura z matematyki dla niepełnosprawnych. Czy jest sprawiedliwa?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-11-28 08:22
  • Creative Commons

O problemach osób niepełnosprawnych, na maturze z matematyki.

Jestem osobą niepełnosprawną ruchowo z powodu mózgowego porażenia dziecięcego. Z autopsji więc wiem, że ludzie niepełnosprawni, którzy chcą być aktywni, pragnąc podejmować identyczne wyzwania, z którymi mierzą się osoby pełnosprawne, muszą pokonać wiele trudności.

W artykule chcę opisać jedną z przeszkód, która stanęła na mojej drodze. W ubiegłym roku ukończyłam liceum i podeszłam do egzaminu maturalnego. Jedynym problemem było zaliczenie egzaminu z matematyki, gdyż z powodu dużej spastyki rąk, nie utrzymuję przyrządów do pisania i od pierwszej klasy szkoły podstawowej piszę wyłącznie na komputerze. Oczywiście, miałam podczas egzaminów maturalnych udostępniony szkolny laptop, jednak nie miałam żadnych programów umożliwiających rysowanie. A komunikację z nauczycielem wspomagającym utrudniała mi wada wymowy.

W końcu, po trzech poprawkach, zaliczyłam egzamin maturalny z matematyki. Jednak uważam, że taki sprawdzian dla osób nie mogących samodzielnie pisać, powinien być lepiej przystosowany. To zależy wyłącznie od dobrych chęci ludzi, którzy zajmują się ustanawianiem przepisów.

Według mnie, powinno się pomagać ludziom, którzy chcą się kształcić, a mają jakieś ograniczenia fizyczne. Nie mam na myśli przepychania kogoś na siłę. Chodzi mi o zapewnienie odpowiednich warunków, w niektórych sytuacjach, aby osoba z ograniczeniami fizycznymi mogła, na równi z ludźmi pełnosprawnymi, rywalizować. Aby mogła brać udział we wszystkich sferach życia.


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.
(Katarzyna Taras)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Maciek
  • Maciek
  • 15.05.2012 01:44

Zgadzam się z tobą. Niestety nasz system edukacji nigdy nie uwzględnia mniejszych grup społeczny. Mam nadzieję, że kiedyś to zmienią się... tak czy siak gratulacje zdania :) peace

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.