Facebook Google+ Twitter

Matura z matematyki- potrzebna czy nie?

Obowiązkowa matura pożegnała egzamin maturalny w 1983 roku. Dziś powraca, witana na różne sposoby. Jedni stanowczo się sprzeciwiają, inni pochwalają. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy będzie musiał ten przedmiot zdać.

 / Fot. www.sxc.hu- theriaaPodstawowy błąd jaki popełniają uczniowie tkwi w sposobie rozumienia samego przedmiotu. To nie nauka o liczeniu, a o myśleniu. Na samym początku młodzi ludzie uczą się liczyć, a później wydaje im się że to już wystarczy. Tymczasem braki z samego początku utrudniają dalszą naukę, która wymaga myślenia, kojarzenia i wykorzystywania zdobytej wiedzy. Problemy zniechęcają. Ważna jest też rola nauczyciela. Musi on chcieć i potrafić uczyć myślenia, a nie tylko tabliczki mnożenia i wzorów na pamięć.

- Większości młodzieży problem sprawia też abstrakcyjność matematyki. Nie każdemu z łatwością przychodzi wyobrażenie sobie brył geometrycznych. Jednak gdy wyraźnie je zobaczą, problem zazwyczaj znika - mówi Renata, pedagog z 12-letnim stażem, pracująca w jednym z podwarszawskich liceów. Zapytana o to jak poradzić sobie ze strachem przed obowiązkowym egzaminem z przedmiotu siejącego postrach mówi, że nie ma sposobu uniwersalnego.
Radzi skorzystać ze sposobów ze skojarzeniami, dzieleniem np. tabliczki czekolady, przykładów z życia, korepetycji oraz stron typu maturazmatematyki.pl.

- Wszystko może się okazać pomocne, trzeba próbować i być w tym systematycznym oraz cierpliwym. Ostatecznie na każdego działa co innego - radzi. Ogólnie pani pedagog jest za obowiązkową matura z matematyki, jednak rozumie też obawy uczniów.

Rodzice również nie są jednogłośni w tej sprawie. Jednym podoba się, że ich pociechy na świadectwie dojrzałości będą mieć matematykę, inni są przeciwni, uważają, że to zbędne utrudnienie. - Po co mojej córce matematyka? Ona chce iść na ASP, czemu zmuszają ją do dzielenia, mnożenia itp. - oburza się Bożena, mama tegorocznej maturzystki, uczennicy warszawskiego L.O. Inny pogląd prezentuje pan Piotr, ojciec maturzysty z warszawskiego technikum: - Skoro obowiązkowo z polskiego, to czemu nie z matmy? To taki rozwijający przedmiot.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.