Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1929 miejsce

Matura z polskiego. Jak napisać dobre wypracowanie maturalne?

Jutro pierwszy dzień egzaminu maturalnego z języka polskiego. Jednym z zadań abiturienta jest napisanie wypracowania. Warto przypomnieć podstawowe zasady, jak napisać własny tekst, by odpowiadał on oczekiwaniom zawartym w kluczu odpowiedzi.

Sonda

Boisz się matury z polskiego?

Strona wypracowania w arkuszu maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym / Fot. fragment arkusza Wypracowanie jest częścią matury pisemnej z języka polskiego. Od jego konstrukcji i treści zależy ilość otrzymanych punktów zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Wypracowanie maturalne jest własnym tekstem napisanym w związku z tekstem literackim bądź dwoma tekstami.

Zobacz też: Matura z języka polskiego - arkusze i odpowiedzi

Wypowiedź nie może być krótsza niż 250 słów. W wypracowaniu krótszym oceniane będzie tylko rozwinięcie tematu, w takim przypadku nie można otrzymać punktów za styl, kompozycję, język i zapis.

Pobierz arkusze z języka polskiego

Szczegółowe kryteria na obu poziomach:

Rozwinięcie tematu – zawartość treściowa zgodna z kluczem
Kompozycja – spójność, funkcjonalność uporządkowania treści
Styl – dostosowanie formy wypowiedzi do tematu
Język – poprawność językowa
Zapis - poprawność ortograficzna i interpunkcyjna
Szczególne walory pracy – wyróżniające się cechy treści lub formy.

Zobacz zasady nowej formuły matury z języka polskiego od 2015: Matura z polskiego od 2015. Jak napisać dobrą rozprawkę?

Na poziomie podstawowym zadaniem maturzysty jest analiza danego tekstu na poziomie idei. Należy wykazać, że się potrafi interpretować, omówić zawarty w nim problem i wyrazić własną opinię na ten temat, przedstawić wiedzę na temat epoki, prądu czy treści tekstu lub tekstów literackich, do których temat się odnosi.

Na poziomie rozszerzonym zadanie jest bardziej złożone. Abiturient ma za zadanie odczytać tekst na poziomie idei oraz organizacji, czyli jego formy i jej funkcjonalności. Wymagane jest wyrażenie opinii na temat tekstów także z dziedzin innych niż literatura, porównania ich, polemizowania z poglądem wyrażonym w tekście.

Zobacz także: Jak poradzić sobie z prezentacją maturalną? Wskazówki

Jak ugryźć wypracowanie? Od czego zacząć? Zobacz na kolejnej stronie -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Pani Adrianno, znakomity przewodnik nie tylko dla maturzystów, ale też dla wszelkich ludzi piszących na wybrany temat. Też mam nadzieję, że Pani uczniowie skorzystają z tych cennych wskazówek, bo warto. Mnie zagadnienie pięknego posługiwania się polską mową szczególnie interesuje i myślę, że warte jest osobnego artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, że moi maturzyście też skorzystają z instrukcji:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bezcenna pomoc dla maturzystów i nie tylko ! Ogrom pracy Autorki wielu artykułów prezentowanych w tym serwisie jest porażający. Wyrażam swój podziw dla profesjonalizmu, obywatelskiej postawy i włożonego serca w to działanie. Dziękuję i cieszę się , że "...ludzi dobrej woli jest więcej .."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za materiał! Klarowny, konkretny i opublikowany w odpowiednim momencie. Matura już jutro. Na pewno wielu maturzystów skorzysta z tych wskazówek :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.