Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27735 miejsce

Matura z polskiego. Prezentacja w praktyce

Jednym z elementów egzaminu maturalnego jest prezentacja z języka polskiego. Jej przygotowanie maturzyści powinni już mieć za sobą, teraz warto przypomnieć zasady, które pomogą dobrze zaprezentować komisji egzaminacyjnej przygotowany temat.

 / Fot. .Tematy na egzamin wewnętrzny rozłożone są w trzech grupach. Pierwsza odnosi się do literatury, druga zawiera tematy z korespondencji sztuk, a trzecia to tematy z zakresu szeroko rozumianych zjawisk językowych.

W zaprezentowaniu wybranego tematu ma Ci pomóc tzw. plan prezentacji (ramowy plan wypowiedzi). To taka dozwolona ściąga, z której oficjalnie możesz korzystać. Pamiętaj, że muszą się w niej znaleźć takie elementy: określenie problemu, kolejność prezentowanych argumentów i wnioski.

Wróć do materiału: Matura 2011. Maturzyści napisali egzamin z języka polskiego. Co sądzą licealiści o dzisiejszej maturze? Jakie były tematy na poziomie podstawowym?Niezależnie od wyboru określonego działu, podczas przygotowań do wygłaszania prezentacji i podczas niej samej warto pamiętać o kilku zasadach.

Internauci szukają przecieków testów maturalnychO godz. 14 maturzyści napiszą egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Czego się spodziewają?Rozplanuj wypowiedź w czasie.

Zastanów się, czy chcesz korzystać z materiałów pomocniczych i w jaki sposób. Pamiętaj, że materiały pomocnicze (plansze, prezentacje multimedialne, zdjęcia, albumy, rekwizyty, nagrania piosenek, fragmenty filmów itp.) mogą pomóc w prezentacji, ale mogą też w niej przeszkadzać, jeśli zdający nie będzie umiał połączyć swojej wypowiedzi z wykorzystaniem materiałów pomocniczych.

Matura 2011. To warto wiedzieć przed egzaminem dojrzałościPrzećwicz swoje wystąpienie w domu, nagraj je, zaprezentuj znajomym, sprawdź czas. Pamiętaj, że prezentacja nie może trwać dłużej niż 15 minut. Powtarzaj prezentację jak najczęściej, ale nie ucz się jej na pamięć. Zadbaj o odpowiednie słownictwo!
Zwracaj uwagę na tempo wypowiedzi, barwę głosu, modulację głosu, opanuj zbędne gesty.

Pamiętaj, że na egzamin wchodzisz z dowodem osobistym, który okazujesz komisji. Możesz zdecydować czy prezentację będziesz wygłaszać siedząc czy stojąc. Kiedy uznasz, że jesteś gotowy, by rozpocząć prezentację, powiedz to komisji. Od tego momentu masz 15 minut!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Małgorzata lewandowska
 • Małgorzata lewandowska
 • 24.05.2011 10:27

Z początku obawiałam się uczenia prezentacji na pamieć, ale doszłam do wniosku że będzie to tobre rozwiązanie. Nauczyłam się dośc dobrze i na egzaminie poszło mi swietnie. Zdałam na 100%

Komentarz został ukrytyrozwiń
fasolka
 • fasolka
 • 11.05.2011 20:44

trzymajcie za mnie kciuki, niemniecki zdje 17;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
fasolka
 • fasolka
 • 11.05.2011 20:42

ja trafilam na najgorsza komisje przynajmniej tak wszyscy o niej mowia ale miejmy nadzieje ze okaze sie wprost przeciwnie;) pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lena Matysik
 • Lena Matysik
 • 07.05.2011 02:31

Mnie czeka matura ustna/prezentacja z języka polskiego 16 maja o godz. 9:00, boje się!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
patrycja domagala
 • patrycja domagala
 • 18.04.2011 12:17

super fajna stronka i fajne kometarze zal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!
;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof laszek
 • Krzysztof laszek
 • 17.04.2011 13:00

Forma auto promocji zasluguje na uznanie a zwlaszcza podpowiedzi autora.Zycze maturzysta polammia pior ipozytywnych ocen . Moj polski jak na moje umiejetnosci humanistyczne zdal na 3-je natomiast matma 5 Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj zdawałam ustny polski ;) Miałam bardzo przyjemną komisje- a to podstawa ;))
Moja rada? nie uczyć sie na pamięc, bo w momencie wejścia na sale wszystko wylatuje z głowy i trzeba improwizować ;)

Zycze powodzenia wszystkim maturzystom! ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.