Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15859 miejsce

Matura z WOS była z błędem

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2007-05-11 09:17

W arkuszu egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie (na poziomie rozszerzonym), przeprowadzonym 8 maja, w zadaniu 7 znalazł się błąd.

W podpunkcie A należało podać nazwę organu władzy szczebla wojewódzkiego, powołującego... wojewodę. Tymczasem wojewodę powołuje premier, który nie jest organem szczebla wojewódzkiego.

- Pytanie zostało sformułowane nieprecyzyjnie - przyznaje Barbara Czarnecka-Cichy, kierownik wydziału matur Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. - Nad tym, jak potraktować w tej sytuacji odpowiedzi zdających, debatował cały zespół ekspertów. Ostatecznie ustalili, że jeśli ktoś wpisał: premier, prezes Rady Ministrów lub zostawił puste miejsce - otrzyma jeden punkt. Natomiast jeśli udzieli odpowiedzi złej, dajmy na to: sejmik wojewódzki czy prezydent, punktu nie dostanie.

W Łodzi maturę z WOS-u na poziomie rozszerzonym pisały 793 osoby.

Dlaczego zdarzają się błędy w arkuszach egzaminacyjnych, nad którymi pracuje sztab specjalistów (dwa lata temu również był błąd w teście maturalnym z WOS-u)? / Fot. Fot. Express Ilustrowany

- Przygotowaniem arkuszy zajmują się najlepsi specjaliści z komisji okręgowych w całym kraju - tłumaczy Barbara Czarnecka-Cichy. - U nas są one sprawdzane m.in. przez prawnika, socjologa, nauczycieli akademickich. Ten konkretny arkusz recenzowało czterech profesorów, m.in. z uniwersytetów Jagiellońskiego i Warszawskiego. Jak widać, ta niedoskonałość, usterka - bo nie określiłabym jej mianem błędu - umknęła uwadze nawet najlepszych fachowców. Wychwycił ją natomiast ekspert jednej z okręgowych komisji. Niestety stało się to już po egzaminie.

***

Wczoraj rano na maturze była geografia - najchętniej wybierana przez zdających. W Łodzi przystąpiło do niej na poziomie podstawowym 1368, a na rozszerzonym - 717 osób. Dodatkowo 42 zdawały ten przedmiot w języku obcym. Po południu młodzież (w Łodzi 40 osób) zdawała historię muzyki. Każdy musiał mieć ze sobą odtwarzacz płyt cd ze słuchawkami i komplet zapasowych baterii, żeby móc odsłuchać fragmenty muzyki, potrzebne do rozwiązania zadań. Dziś matura z biologii.
(mj)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.