Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22707 miejsce

Matura za Tobą - studiuj w Niemczech. Poradzimy Ci, jak to zrobić!

Jeśli masz już za sobą maturę, znasz język niemiecki i chciałbyś się usamodzielnić, wyjedź na studia do naszych zachodnich sąsiadów. Do 15 lipca można wysyłać podania.

Frankfurt Am Main / Fot. Mylius, GNU1.2, CC3.0Jeśli masz ochotę studiować w Niemczech, nie wahaj się. Wbrew pozorom, formalności nie jest aż tak wiele. Poradzimy Ci, jak poradzić sobie z nimi.

Jakie dokumenty

Twoje świadectwo maturalne musi zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język niemiecki. Ważne jest, aby załączyć też kopię oryginalnego świadectwa, opieczętowaną za zgodność z oryginałem przez niemiecki konsulat w Polsce. Nie wysyłaj oryginalnego tłumaczenia. Wystarczy
jego kopia, także podstemplowana przez konsulat.

Kolejnym ważnym dokumentem jest certyfikat językowy. Taki certyfikat na odpowiednim poziomie możesz zdobyć w kilku instytucjach w Polsce lub zdać egzamin DSH już po przyjeździe do Niemiec. Jeśli nie posiadasz certyfikatu musisz dołączyć do podania zaświadczenie, że ukończyłeś kurs języka niemieckiego na poziomie C1, który nie zwalnia cię z egzaminu DSH. Będziesz musiał zdać go pod koniec września. Z informacji na stronach uniwersytetów wynika, że studenci, którzy już w czasie wysyłania podania posiadają certyfikat mają większe szanse na przyjęcie na studia.

Certyfikaty, których wymagają uniwersytety:
DSH 2 lub DSH3 - (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang
TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache) na poziomie 4 (TDN 4)
Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP) Instytutu Goethego
Kleines albo Großes Sprachdiplom Instytutu Goethego
DSDII, czyli Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz – Stufe II

Nie musisz wysyłać oryginalnego certyfikatu, wystarczy podstemplowana w konsulacie kopia.

Niektóre uniwersytety wymagają dołączenia życiorysu oraz listu motywacyjnego. Musisz również wypełnić formularz online na stronie wybranego uniwersytetu, wydrukować go i wysłać razem ze wszystkimi dokumentami. Twoje podanie musi znaleźć się na uniwersytecie najpóźniej 15 lipca.

Wybór kierunku

W Niemczech od paru lat obowiązuje nowy system szkolnictwa wyższego. Nie można już rozpoczynać studiów magisterskich. Zastąpiły je tzw. Studia Bachelora, czyli odpowiednik polskiego licencjatu. Studia te trwają 3 lata i mogą być uzupełnione 2-letnimi studiami Master.

Na większości uczelni i wydziałów obowiązuje zasada studiowania dwóch kierunków jednocześnie. Na stronie interesującego cię uniwersytetu znajdziesz informacje na temat możliwości łączenia różnych kierunków. Jeden z nich to będzie twój Hauptfach, czyli kierunek główny, w ramach którego będziesz miał najwięcej godzin zajęć. Drugi kierunek to będzie Nebenfach, kierunek na którym będziesz miał o połowę zajęć mniej.

Studenci na niektóre kierunki są przyjmowani bez ograniczeń. Jednak zdarza się to coraz rzadziej. Na większości kierunków odbywa się konkurs świadectw. Niekiedy uczelnie decydują się na organizowanie egzaminów wstępnych, szczególnie jeśli chodzi o studia na wydziałach filologicznych. Informacje na ten temat są dostępne na stronie informacyjnej danego kierunku. Ważne jest abyś zapamiętał datę egzaminu wstępnego, ponieważ raczej nie zostaniesz o niej dodatkowo poinformowany. Egzaminy odbywają się krótko po upłynięciu terminu nadsyłania podań, czyli w drugiej połowie lipca. Musisz się tam stawić z paszportem w kieszeni. Niedługo potem otrzymasz informację o przyjęciu lub nieprzyjęciu na studia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Arkadiusz Zupok
  • Arkadiusz Zupok
  • 27.06.2012 09:46

Posluchajcie sie autora! :) Naprawde warto :) Zycie tutaj jest zupelnie inne, a studiowanie to sama przyjemnosc:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Potrzebne informacje, dzieki!
pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.