Facebook Google+ Twitter

Maturalne know how czyli egzaminy coraz bliżej. 10 faktów, o których warto pamiętać

Start już 7 maja o godzinie 9. Tradycyjnie, na początek matura z języka polskiego na poziomie podstawowym. W kolejnych dniach: matematyka i język angielski. I tak do 28 maja.

 / Fot. Marcin Otorowski/GNU Free Documentation License.

O czym warto pamiętać na kilka dni przed maturą?


1. Matura nie jest egzaminem obowiązkowym. Można skończyć szkołę ponadgimnazjalną nie przystępując do egzaminu. Jeśli jednak myślisz o studiach na uczelni wyższej, nie da się z niej zrezygnować. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych są zwolnieni z egzaminu z przedmiotu, z którego startowali na olimpiadzie i otrzymują z niego 100 procent w rubryce z ocenami na świadectwie maturalnym.

2. Struktura egzaminu maturalnego
Egzamin dojrzałości obejmuje część obowiązkową, którą maturzyści będą pisali na poziomie podstawowym oraz część dodatkową, którą można napisać na poziomie podstawowym i rozszerzonym, zależnie od tego jak dobrze czujemy się w danym przedmiocie. Jeśli chcemy zdawać wersję rozszerzoną z przedmiotu obowiązkowego czyli z języka polskiego,
matematyki i jednego języka obcego, napisanie podstawy z tego przedmiotu i tak nas nie ominie.

Każdego dnia przeprowadzane będą dwie sesje egzaminacyjne: pierwsza o godz. 9, druga – o 14.

By uzyskać świadectwo maturalne, z każdego przedmiotu obowiązkowego, trzeba otrzymać przynajmniej 30 proc. punktów. Otrzymanie mniej niż 30 proc. z przedmiotu dodatkowego nie wpływa negatywnie na otrzymanie świadectwa maturalnego. Oczywiście, jeśli poważnie myślimy o dostaniu się na wybrany kierunek, bez zdawania nawet kilku przedmiotów się nie obejdzie.

3. Matura na poziomie podstawowym

Matura podstawowa składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.

Część pisemna obejmuje trzy przedmioty: język polski, język obcy nowożytny (do wyboru: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski) i matematyka.

Egzamin z języka polskiego zacznie się we wtorek (7 maja) o godzinie 9. Potrwa 170 minut. Pierwsza część egzaminu sprawdzi jak maturzyści radzą sobie z rozumieniem czytanego tekstu, druga zbada umiejętność pisania w oparciu o znajomość tekstu lub jego fragmentu (w arkuszu).

Egzamin z matematyki odbędzie się w środę (8 maja). Początek o godzinie 9. Na rozwiązanie zadań zdający będą mieli 170 minut. Na egzamin składają się dwa typy zadań: zamknięte i otwarte. Za poprawną odpowiedź na każde zadanie zamknięte zdający otrzyma po 1 punkcie. Łącznie stanowią one około 60 procent matury, więc już bezbłędne ich wykonanie zapewni zdanie matury. Drugim typem zadań są zadania otwarte - krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi. Są trudniejsze i wymagają więcej czasu, ale warto się im przyjrzeć, bo można za nie zdobyć od 2 do 6 punktów.

Egzamin z języka obcego nowożytnego rozpocznie się w czwartek (9 maja) o godzinie 9 i potrwa 120 minut. Sprawdzi rozumienie ze słuchu (2-3 teksty), rozumienie tekstu czytanego (2-3 teksty) i wypowiedź pisemną (2 teksty, krótszy bez limitu słów, dłuższy o długości 120 150 słów).

4. Część ustna
W komisji egzaminacyjnej zasiądzie dwóch nauczycieli, z których co najmniej jeden musi być zatrudniony w innej szkole niż szkoła zdającego. Nauczyciel, który uczy nas w klasie maturalnej, niestety nie będzie mógł nam towarzyszyć.

Część ustna zaplanowana jest w dniach 7 - 28 maja. Przeprowadzana jest w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących szkolnych zespołów egzaminacyjnych.

Ustna część egzaminu z języka polskiego składa się z dwóch elementów: wypowiedzi na wybrany temat, potocznie nazywana prezentacją, która trwać powinna ok. 15 minut i rozmowy z egzaminującymi nas nauczycielami, dotyczącej tematu prezentacji. Nauczyciele mogą zadawać każdego rodzaju pytania, pod warunkiem, że maja one związek tematyczny z prezentacją. Całość zwykle trwa ok. 25 minut.

Ustna część egzaminu z języka obcego nowożytnego składa się z czterech "baz": rozmowy wstępnej, podczas której egzaminujący zadaje kilka pytań związanych z naszym życiem i zainteresowaniami, rozmowy z odgrywaniem roli, w której mamy za zadanie odegranie wskazanych w poleceniu ról z odniesieniem się do czterech elementów wskazanych w poleceniu. Trzecią częścią jest opis ilustracji i odpowiedzenie na trzy pytania z nim związane. Ostatnią zaś jest wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i odpowiedź na 2 pytania. Ta część maratonu zwykle trwa ok. 15 minut.

5. Matura z przedmiotów dodatkowych

Dla uczelni wyższych duże znaczenie mają dobrze napisane przedmioty dodatkowe. Sama matura podstawowa nie zawsze wystarczy. maturzysta może zdawać od jednego do sześciu dodatkowych przedmiotów spośród: biologii, chemii, filozofii, fizyki i astronomii, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, informatyki, języka łacińskiego i kultury antycznej, języka mniejszości etnicznej, języka mniejszości narodowej, języka obcego nowożytnego, języka polskiego, języka regionalnego, matematyki, wiedzy o tańcu i wiedzy o społeczeństwie.

Przedmioty dodatkowe możemy zdawać na poziomie podstawowym albo rozszerzonym. Wyboru dokonujemy sami, w zależności od swoich umiejętności, potrzeb i wymagań rekrutacyjnych, którym pragniemy sprostać.

Jeśli wybieramy jako przedmiot dodatkowy polski, matematykę czy ten sam język obcy nowożytny, który wybraliśmy na egzaminie obowiązkowym, to zdajemy ten przedmiot dodatkowy wyłącznie jako część pisemną na poziomie rozszerzonym. W tym przypadku nie mamy do wyboru możliwości zdawania tych przedmiotów na podstawowym poziomie, ponieważ ten już zaliczaliśmy wcześniej, a nie możemy się dublować.

Egzaminy obowiązkowe na poziomie podstawowym trwają 120 minut, zaś egzaminy dodatkowe na poziomie rozszerzonym trwają: 150 min. przedmioty ścisłe (biologia, chemia, fizyka i geografia), 180 min. przedmioty humanistyczne (język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, historia sztuki itp.).

6. Co możesz wziąć na egzamin?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o dowodzie tożsamości; bez niego zdający nie wejdzie na egzamin. Konieczne są oczywiście przybory do pisania (długopis (lub pióro) z czarnym tuszem). Przydadzą się też przybory na egzamin z matematyki: cyrkiel, linijka, kalkulator prosty i ołówek do rozwiązywania zadań egzaminu pisemnego. W czasie egzaminu możliwe jest korzystanie ze słowników (matura z polskiego) oraz tablic matematycznych (matura z matematyki) czy tablic chemicznych.

7. Jeśli nie możemy podejść do egzaminu w wyznaczonym terminie?

Jeżeli z poważnych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie możemy przystąpić do egzaminu maturalnego w wyznaczonym terminie, możemy w dniu egzaminu złożyć do dyrektora OKE wniosek za pośrednictwem dyrektora szkoły o wyrażenie zgody na przystąpienie do egzaminu z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie dodatkowym w czerwcu.

8. Kiedy wyniki?

Prace zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Okręgowe komisje egzaminacyjne prześlą świadectwa do szkół 28 czerwca 2013 r.

9. Możesz poprosić o wgląd do swojej pracy

Jeśli maturzysta ma jakiekolwiek zastrzeżenia co do oceny pracy, możemy złożyć wniosek do komisji okręgowej, która może udostępnić wgląd do sprawdzonego arkusza w miejscu i czasie określonym przez dyrektora OKE.

10. Co robić dzień przed egzaminem?

Ostatniego dnia najlepiej jest powtórzyć najważniejsze informacje i położyć się spać o normalnej godzinie. Siedzenie nad książką ostatniej nocy nic nie da, jedynie spowolni pracę mózgu kolejnego dnia, gdyż będziemy niewyspani. Dobrym pomysłem jest zrobienie sobie czegoś w rodzaju mini egzaminu. W internecie jest mnóstwo arkuszy z poprzednich lat, które są tam właśnie po to. Należy starać się unikać silnych emocji i lenistwa, gdyż te mogą zwiększyć poziom stresu.

Przygotujmy wszystko wcześniej, aby na ostatnią chwilę nie szukać długopisów, nie czyścić butów, nie prasować marynarki. Rano wyjdziemy w całkiem innym humorze. Niezbyt dobrym pomysłem jest zbyt wczesne przyjście do szkoły; to jedynie napędza stres. Nie dajmy się wciągnąć w rozmowy ze spanikowanymi zdającymi, to w żaden sposób nie pomoże nam się rozluźnić.

Dokładne daty i godziny poszczególnych egzaminów maturalnych możecie sprawdzić np. na stronie kalendarzswiat.pl

Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy połamania piór!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobrze napisane!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.