Facebook Google+ Twitter

Maturalne wkuwanie

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-08-28 16:30

Uczniowie szkół średnich masowo zapisują się na korepetycje i kursy przygotowawcze do matury z języka obcego. Jak sami mówią, mało kto korzystał wyłącznie z zajęć w szkole.

Matura to dla wielu najbardziej stresujący egzamin. fot. Dziennik BałtyckiTrzeba być geniuszem, żeby zdać maturę rozszerzoną z angielskiego na 100 procent ucząc się wyłącznie w szkole - mówi Karolina maturzystka z VIII LO w Krakowie.

Godzina korepetycji w Krakowie kosztuje od 10 do 90 złotych. Ceny kursu przygotowawczego do matury w szkole językowej zaczynają się od około 1000 złotych. W niektórych liceach w wakacje organizuje się bezpłatnie kursy językowe, które niewiele różnią się od tych odpłatnych, jak np. w krakowskiej piątce. - Zajęcia prowadzą wolontariusze, którzy mówią jak native speakerzy. Moi znajomi, którzy zostali na wakacje w domu, faktycznie z tych zajęć korzystają - mówi Olga Majcher, z V Liceum.

Praca samodzielna

Uczniowie, których na kurs nie stać, pracują samodzielnie. Korzystają z repetytoriów, wypełniają testy i starają się maksymalnie wykorzystać lekcje w szkole. Wymiar godzin poświęcony na naukę języka obcego w liceum waha się zazwyczaj od dwóch do sześciu godzin tygodniowo.

- Jeżeli uczeń przychodzi do liceum z wiedzą zerową, ma tygodniowo sześć godzin języka obcego w szkole i angażuje się w jego naukę, to zdanie matury rozszerzonej na 100 proc. nie stanowi problemu, przy dwóch godzinach tygodniowo to niewykonalne - mówi mgr Aleksandra Pagacz, germanistka z IX LO w Krakowie. - Ważne, by często utrwalał wiedzę zdobytą w szkole i dodatkowo sam ją poszerzał. Moda na kursy ma psychologiczne podłoże. Jeśli maturzysta nie zda dobrze egzaminu dojrzałości, zawsze może się przed samym sobą usprawiedliwić, że uczęszczał na kurs i zrobił wszystko co mógł - dodaje nauczycielka.

W tłoku trudniej

Maturzyści, którzy uczęszczają na kursy i korepetycje cenią, indywidualne podejście do ucznia. Nauce języka nie sprzyjają duże grupy, w których nauczyciele często są zmuszeni prowadzić zajęcia. - Kursy mają tą przewagę, że grupy są prawie cztery razy mniejsze, a do każdego ucznia podchodzi się inaczej - dodaje Olga z jednego z krakowskich liceów. Adrian Golis, który udziela korepetycji z języka niemieckiego, potwierdza, że jego uczniowie najczęściej mają problemy z konwersacjami, twierdzą, że w szkole za mało uwagi poświęca się komunikacji, a potem na maturze ustnej pojawiają się problemy. - Każdy szuka łatwych rozwiązań, ale to łatwe rozwiązanie nie zawsze jest najlepsze -mówi Kamil, tegoroczny absolwent liceum, który do matury przygotowywał się samodzielnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.