Facebook Google+ Twitter

Maturalny obciach CKE

Tym razem cień padł na CKE odpowiedzialne za przeprowadzanie egzaminów, m.in. tych maturalnych. Od ilości błędów w arkuszach aż głowa boli. Czyżby eksperci opracowujący maturę byli mniej wykształceni niż ich "ofiary" w postaci maturzystów?

Cała tegoroczna matura rysuje się jako jedna wielka kompromitacja w wykonaniu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zaprzeczające sobie polecenia w arkuszach z języka polskiego na poziomie podstawowym, dwa jednakowe wykresy do porównania (!) w testach z geografii rozszerzonej, transformator na podstawowej fizyce i... "dziwna klasówka" w warszawskim IX Liceum im. Hoffmanowej, która miała miejsce na kilka tygodni przed maturą, a zawierała aż 3/4 zadań, jakie pojawiły się później na egzaminie z matematyki na poziomie rozszerzonym. Ciekawe, jakie kolejne atrakcje zaserwuje uczniom CKE.

Jakby tego było mało, w rozmowie z serwisem alert24.pl Barbara Andrzejewska z komisji CKE przyznała, że przygotowywanie arkuszy maturalnych trwa przynajmniej dwa lata, ale szczegóły weryfikacji i zatwierdzania zadań nie mogą zostać ujawnione. Zatem, czy dwa lata to mało, żeby dopiąć na ostatni guzik wszystko, co związane z tym maturalnym cyrkiem?

No chyba tak, biorąc pod uwagę liczbę gaf popełnianych przez "ekspertów" ciężko pracujących w pocie czoła nad arkuszami maturalnymi, którzy przecież swoimi wymysłami mają otworzyć absolwentom szkół średnich wrota do uczelnianej kariery. Można mieć jednak wrażenie, że szanowne komisje popełniają kardynalne błędy, niekiedy większe niż sami maturzyści, którzy uczą się i uczą, a polska szkoła jest przeładowana materiałem i wiadomo to nie od dziś. Chociażby treść poleceń na maturze z języka ojczystego przeczyła sama sobie. A przecież czytanie ze zrozumieniem to poziom szkoły podstawowej. Czyżby CKE miała z tym problemy?

Pasowałoby przeprowadzić w CKE maturę z przeprowadzania matury. Szanowni eksperci na pewno nie uzbieraliby po 30 proc. z każdego "egzaminu z egzaminowania".
Tymczasem nie pozostaje nic innego, jak siedzieć i czekać na kolejne błędne niespodzianki w arkuszach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.