Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maturę oblało aż 21 proc. zdających egzamin

Katarzyna Ingram
Katarzyna Ingram
konferencja prasowa z przedstawicielami CKE
konferencja prasowa z przedstawicielami CKE
Tylko 79 proc. maturzystów może już dziś odetchnąć z ulgą. Pozostali będą zmuszeni zdawać egzaminy poprawkowe w sierpniu. Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprezentowała dzisiaj pierwsze pomaturalne podsumowania i statystyki z egzaminu dojrzałości 2008.

Nowy egzamin maturalny jest organizowany po raz piąty. W tym roku przystąpiło do niego ok. 415 tys. osób. Zdało 79 proc. wszystkich maturzystów. - Egzamin maturalny ma podwójne znaczenie. Po pierwsze jest zakończeniem edukacji. Po drugie jest egzaminem wstępnym na studia. Jest skonstruowany tak by informować o osiągnięciach, a także by pokazywać różne zdolności uczniów - mówi Maria Magdziarz, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Pierwszy raz nową maturę uczniowie mieli zdawać w 2002 roku. Jednak wtedy minister edukacji Krystyna Łybacka przełożyła termin startu egzaminu na 2005 rok. Od tego czasu nowa matura jest systematyczne poprawiana i ulepszana. Nie ma już np. "amnestii maturalnej", zamiast tego jest egzamin w sierpniu.

Każdy uczeń na nowej maturze musi zdać egzamin z języka polskiego (ustnie i pisemnie), języka obcego (również ustnie i pisemnie) oraz pisemnie egzamin z wybranego przez siebie przedmiotu - matematyki, chemii, biologii, fizyki i astronomii, historii, historii sztuki, historii muzyki, geografii, wiedzy o społeczeństwie lub wiedzy o tańcu. Każdy uczeń może wybrać przedmiot dodatkowy oraz poziom na jakim chce zdawać egzamin (podstawowy lub poszerzony). Aby zdać należy uzyskać co najmniej 30 proc. z egzaminu na poziomie podstawowym. Na poziomie rozszerzonym nie jest określony próg zdawalności.

W tym roku matura wypadła gorzej niż rok temu. Jest to wynik amnestii, która wcześniej podniosła zdawalność. Gdyby "amnestia maturalna" obowiązywała dalej, to w tym roku zdałoby 90 proc. wszystkich podchodzących do egzaminu. Najczęściej wybieranym językiem obcym jest język angielski. Tak było również we wcześniejszych latach. Zaraz potem maturzyści wybierali język niemiecki i język rosyjski. Jako dodatkowy przedmiot wybierano najczęściej geografię, wos, biologię i matematykę. Na poziomie podstawowym maturzyści na ogół zdawali języki obce oraz wybrany przez siebie przedmiot. Poziom rozszerzony zdominowały takie przedmioty jak chemia, fizyka i historia sztuki. Maturzyści mają największy problem ze zdaniem języka obcego (pisemnie) oraz w wybranym przedmiotem obowiązkowym.

Ostateczne zestawienia i porównania będzie można robić dopiero w sierpniu, po zakończeniu egzaminów poprawkowych. Już teraz wiadomo, że kobiety uzyskują lepsze wyniki od mężczyzn i w zestawieniu mają 3 proc. przewagi.

W tym roku pisemną maturę poprawiało 29 972 egzaminatorów, w tym 4 012 weryfikatorów. - Prace są sprawdzane zewnętrznie, według szczegółowo opracowanego modelu oceniania. Grupie ekspertów towarzyszy zawsze pracownik naukowy wyższej uczelni. Wszyscy egzaminatorzy przechodzą szkolenia pod kątem poprawiania arkuszy egzaminacyjnych. Akceptowane są wszystkie poprawne odpowiedzi, nawet te których nie ma w arkuszu - opowiada Maria Magdziarz

Eksperci z CKE ciągle doskonalą egzaminy maturalne. W przyszłym roku będzie można zdawać egzamin z filozofii, a informatyka, język łaciński i kultura antyczna wejdą w skład przedmiotów obowiązkowych i będzie je można zdawać na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Natomiast w 2010 roku obowiązkowo trzeba będzie zdawać matematykę.

Co najbardziej szokuje egzaminatorów? Prof. dr hab. Andrzej Markowski opracował najciekawsze błędy pojawiające się w pracach maturalnych. - Błędy pokazują to z czym borykają się nauczyciele i z czym nie dają sobie rady uczniowie - twierdzi Andrzej Markowski i zaraz dodaje, że - większość maturzystów nie robiła błędów, lub nie robiła bardzo poważnych błędów.

Wśród najciekawszych wpadek językowych w tym roku są sformułowania dotyczące Izabeli Łęckiej, np. "wnękliwe spojrzenie" oraz opisy spotkań jej i jej adoratorów - "kokieterów", podczas których prowadzili ze sobą "nadprzyjacielskie rozmowy".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto