Facebook Google+ Twitter

Matury dwujęzyczne jeszcze przez cztery lata!

Uczniowie klas dwujęzycznych mogą odetchnąć z ulgą. Groźba likwidacji matury dwujęzycznej została odsunięta. Po dzisiejszym spotkaniu z dyrektorami klas dwujęzycznych, termin zniesienia matur został przesunięty o cztery lata.

 / Fot. J.BogdanowiczW Polsce istnieje około 100 szkół z klasami z wykładowym językiem obcym. W Trójmieście są to m.in. II LO w Gdańsku z klasą z językiem niemieckim, II LO w Gdyni z sekcją z językiem francuskim, czy III LO w Gdańsku, czyli Topolówka z wykładowym angielskim.

Uczniowie bilingualnych klas zdają tę samą maturę i w tym samym czasie, co uczniowie innych klas. Różnica polega na maturze z języka i rozszerzonych przedmiotów wykładanych w języku obcym. Język wykładowy są zobowiązani zdawać na poziomie dwujęzycznym, który jest trudniejszy od poziomu rozszerzonego z języka obcego. Maturzysta zdający jeden z przedmiotów rozszerzonych, wykładanych w języku obcym, oprócz arkusza w języku polskim, zdaje też ten sam przedmiot po: niemiecku, angielsku, hiszpańsku lub francusku, w zależności od profilu jego klasy. Przedmioty, które można zdawać w języku obcym to geografia, biologia, chemia, fizyka i astronomia, matematyka lub historia powszechna.

Ratujmy naszą przyszłość! Walczmy o dwujęzyczność!

W tym roku, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall zadecydowała o likwidacji matur dwujęzycznych. Ostatnia taka matura miała odbyć się w obecnym roku szkolnym 2008/2009. Co z uczniami obecnych drugich i pierwszych klas? Niektórzy, jak uczniowie II LO w Gdańsku dla nauki języka przedłużyli swoją edukację. Nauka w klasie dwujęzycznej w tym liceum odbywa się w cyklu czteroletnim. Pierwszy rok jest tzw. "rokiem zerowym", podczas którego uczą się niemieckiego w wymiarze 18 godzin tygodniowo oraz kilku innych przedmiotów.

Po szkołach przeszedł dreszcz. Uczniowie gdańskiej topolówki zorganizowali w środę strajk. Do szkoły przyszli ubrani na czarno, z wymalowanym na twarzy flagami i znakami anglosaskimi, a cały dzień porozumiewali się tylko w języku angielskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

+ no coż... należy się ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+oczywiście

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aktualny problem. Dobrze, że go poruszyłaś.
Co do komentarza Salladyna: Wątpię, żeby nauczyciele wykładający np. geografię w języku niemieckim byli specjalnie kształceni w kierunku bilingualnym. To w większości wypadków czysty przypadek. Zazwyczaj nauczyciel niemieckiego, który skończył drugi kierunek, lub jest po jakimś kursie prowadzi dwujęzyczną klasę.W takich klasach, to przedmioty rozszerzone są wybierane ze względu na nauczycieli władających na "jakimś poziomie" językiem obcym. Żadna szkoła nie dobiera nauczycieli pod kątem przedmiotów, które chce rozszerzyć. Stąd też ich rozbieżność ( np. gdańska dwójka w języku niemieckim proponuje geografie, biologie, informatyke - gdzie w tych przedmiotach wspólny mianownik?)
Tak czy siak: świetny artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cisną mi się na usta tylko wulgarne słowa więc powiem tylko, że likwidacja szkół dwujęzycznych to idiotyzm. Nie dość, że zlikwidują sobie przyszłych specjalistów w różnych dziedzinach świetnie władających językiem to jeszcze cała kadra nauczycieli, którzy byli kształceni do nauczania dwujęzycznego może się bujać. Nie jest to mało istotne bo to są nauczyciele, którzy zostali specjalnie wyszkoleni bo to nauczyciele historii, biologii etc. musieli się uczyć języka a nie romaniści historii czy biologii. Moje gratulacje dla "rewelacyjnego" pomysłu Pani Hall.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.