Facebook Google+ Twitter

Maturzyści: Drogi do pracy są dwie. Przez lotniska Okęcie i Kraków Balice

Matury już minęły. Teraz Ci, którzy zdawali egzaminy, muszą zdecydować: studia czy praca. Są jeszcze inne opcje: emigracja lub założenie własnego biznesu. Coraz więcej osób wybiera takie rozwiązania. Dlaczego nie chcą studiować i pracować?

 / Fot. Clemens PFEIFFER, CC 2.0Czy w czasie kryzysu warto studiować? To pytanie zadaje sobie coraz więcej maturzystów. Studia są żmudne i kosztują - tak, nawet dzienne, bo z czegoś trzeba żyć, opłacić stancję, podręczniki (choćby ksero notatek). Pochłaniają masę energii i nie gwarantują lepszej przyszłości.

"W takim razie: do pracy!" - pomyślą niektórzy. To rozwiązanie doraźne, które na dłuższą metę nie daje żadnych perspektyw. Maturzyści mogą zatrudnić się w centrach handlowych, pizzeriach, barach, call center. Tutaj możliwości się wyczerpują. Dla osób po maturze innej pracy nie ma.

W lepszej sytuacji są Ci, którzy pozdawali egzaminy zawodowe i wychodzą ze szkoły z dyplomem technika w kieszeni. Jednak, czy taki dyplom rzeczywiście jest przepustką do lepszej pracy? Bywa różnie, jeśli ktoś ma konkretny fach, np. technik budownictwa czy technik elektronik to może uda mu się znaleźć lepszą pracę niż absolwentowi liceum ogólnokształcącego. Technik hotelarstwa czy technik ekonomista może już jednak mieć problem.

Nie dziwią więc ponure nastroje, w jakich są maturzyści. Egzaminy minęły, zapewne zdali, powinni teraz planować cudowną przyszłość, a tej nie ma. Starsi koledzy im nie pomagają - wielu żałuje, że wybrało się na studia. "Studia to pułapka. Jesteśmy z żoną dwa lata po ukończeniu studiów technicznych. Ja pracuję w laboratorium na umowę zlecenie, a żona od wielu miesięcy jest bezrobotna. Niestety z moich znajomych najlepiej wyszli Ci, którzy założyli własne firmy, poszli do wojska lub do zakładów przemysłowych zaraz po maturze" - napisał na Kontakt24 Krakowiak27.

Dużo maturzystów myśli o emigracji. "Drogi do szczęścia i dobrej pracy są dwie - przez lotnisko Okęcie i Kraków Balice" - dosadnie tłumaczy @Dona. Co czeka ich za granicą? Jeśli znają język i mają umiejętności mogą tam znaleźć naprawdę dobrą pracę. Jeśli nie, skończą na zmywaku, a angielski zapewne niczym się nie różni od polskiego. Poza pensją - nawet na zmywaku zarabia tam się lepiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Maturzyści po szkołach technicznych mają szansę pracy . Po ogólniaku są bez zawodu i powinni kontynuować naukę .
Kiedyś studenci byli na utrzymaniu rodziców . Teraz chcą być samodzielni .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatni gasi światło... Przykre, bo za komuny było tak samo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.