Facebook Google+ Twitter

Maturzysto - masz 9 dni na ostateczne zmiany w deklaracji!

Tylko do 7 lutego maturzyści mogą nanosić ostatnie poprawki w deklaracjach maturalnych. Uczniowie mogą zmieniać przedmioty oraz poziomy trudności.

 / Fot. Agnieszka Łuczakowska - Dziennik ZachodniWstępną deklarację maturzyści składali do 30 września ubiegłego roku. To był czas na zastanowienie się i zweryfikowanie wyboru, zwykle pod kątem przyszłych studiów. Jeśli uczniowie chcą nanieść zmiany - maja czas do 7 lutego.

Jakie przedmioty cieszą się największą popularnością? Jak co roku - WOS, geografia i historia. Dużo abiturientów wybiera biologię. W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie matematyką, ale tylko w dobrych i renomowanych liceach, gdzie młodzież pewna jest swojej wiedzy z tego obszaru. Co więcej - matematyka jest bezwzględnie wymagana na kierunki ścisłe - techniczne i inżynieryjskie, które dają konkretną i dobrze płatną pracę.
Matura pisemna składa się z 3 obowiązkowych przedmiotów - języka polskiego, języka obcego nowożytnego i jednego wybranego przedmiotu. Można także zdawać oprócz tego do trzech wybranych przedmiotów dodatkowych, ale tylko na poziomie rozszerzonym. Warto pamiętać, że niezaliczenie przedmiotu dodatkowego, przy zdanych przedmiotach obowiązkowych na min. 30 proc., nie przekreśla naszej matury. Maturę i tak uważa się za zdaną.

Na zmiany w deklaracjach maturalnych mogą wpłynąć w dużej mierze wyniki próbnej matury, organizowanej przez Gazetę i Wydawnictwo Operon. - Zdarzało się, że zadania na poziomie rozszerzonym takiej matury były łatwiejsze niż powinny. A na podstawowym znów za trudne. Słabsi mogą sugerować się wynikami takich matur i zmienić decyzje. W efekcie mogą być niemile zaskoczeni na prawdziwym egzaminie - cytuje Gazeta słowa egzaminatora z jednej z OKE.

Wybór przedmiotu i poziomu trudności ma duże znaczenie przy rekrutacji. Jeżeli kandydat na studia nie ma na świadectwie maturalnym przedmiotu wymaganego przez uczelnię na konkretny kierunek, to najczęściej nie jest uwzględniany w procesie rekrutacji. Podczas selekcji kandydatów na studia duży wpływ może mieć matura zdawana na poziomach rozszerzonych. Jeden punkt uzyskany z poziomu rozszerzonego ma najczęściej dwa razy większą wagę, niż jego odpowiednik z podstaw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

W jakim celu? 29 stycznia, kiedy pojawil sie material maturzysci na zmiany mieli...9 dni:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proponuję aby jednym z przedmiotów w Szkółce Dziennikarstwa Wiadomości24 pojawił się taki przedmiot jak matematyka... to odnośnie tytułu "Maturzysto - masz 9 dni na ostateczne zmiany w deklaracji!" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maturę mam już za sobą ale dobrze, że w tym całym zamieszaniu informujesz zainteresowanych co i do kiedy mogą zrobić, plus:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I bardzo dobrze, ze sledzisz, bo to co sie dzieje z maturami wola o pomste do nieba...takiego zamieszania jak teraz pozostalo po Giertychu, to jeszcze nigdy nie bylo;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za informację - plus.

Ja zdaję za dwa lata maturę, ale informacje takie jak ta śledzę na bieżąco. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też zdaję w tym roku maturę. Dlatego jestem obtrzaskany w temacie:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za informacje; wprawdzie maturę zdaje mój najstarszy syn, ale wiedza o zawiłościach regulaminowych przyda sie na pewno

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.