Facebook Google+ Twitter

Maturzysto wybierz właściwe przedmioty!

Tylko do 30 września maturzyści mają czas na zdeklarowanie się w kwestii wyboru przedmiotów zdawanych na maturze oraz ich poziomu - podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

W podjęciu decyzji mają pomóc informacje umieszczone na stronie internetowej CKE w zakładce "Matura 2008". Znajduje się tam opis tegorocznej matury, wykaz przedmiotów możliwych do zdawania, informatory oraz arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat.

Wybieraj przedmioty w oparciu o przyszłe studia

Uczniowie piszą maturę. / Fot. Dziennik ZachodniAby właściwie podjąć decyzję, należy przestudiować wymagania rekrutacyjne wyższych uczelni. Nie wystarczy wybrać odpowiednie przedmioty, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na wymagany poziom. Egzamin maturalny jest obecnie jedyną przepustką na uczelnię i zadecyduje o przyszłości. Każda uczelnia powinna na swojej stronie internetowej zamieścić wymagania rekrutacyjne, na przykład, by składać papiery na dziennikarstwo, należy zdać historię i wiedzę oraz społeczeństwie na poziomie podstawowym bądź rozszerzonym oraz wybrany język obcy na jednym z poziomów. Dokładne informacje o wymaganiach na stronie IRK.

Przedmioty obowiązkowe i dodatkowe

Na pewno na przedmiot obowiązkowy powinno wybierać się taki, z której jest się najlepszym, ponieważ to on decyduje o zdaniu matury. Aby zdać maturę, należy zdać język polski, obcy i wybrany przedmiot. W związku z tym każdy kolejny przedmiot trafi do puli przedmiotów dodatkowych. Przedmiot obowiązkowy można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym, dodatkowy jedynie na rozszerzonym. Zdawanie przedmiotu dodatkowego jest o tyle bezpieczne, że nie ma on progu zdawalności. Niezależnie od wyniku, zostanie wpisany na świadectwo maturalne.

Jaki poziom wybrać?

W tej kwestii powinno się kierować wymaganiami uczelni. Jednak kiedy uczelnia daje możliwość wyboru, należy zastanowić się nad liczbą kandydatów na jedno miejsce i wtedy podjąć decyzję. Może się bowiem okazać, że z przedmiotem zdanym na poziomie podstawowym, mamy niewielkie szanse na indeks na wymarzonym kierunku. Natomiast jeżeli nie czujemy się zbyt dobrze w danym przedmiocie, lepiej nie ryzykować z poziomem rozszerzonym i zadowolić się jedynie podstawowym.

Matematyka coraz prostsza

Od tego roku egzamin maturalny z matematyki ma stać się łatwiejszy. CKE zmniejszyła zakres treści programowych, więc mniej materiału trzeba będzie opanować do egzaminu. Można się lepiej przygotować rozwiązując więcej zadań z ograniczonego zakresu treści. 30 września upływa termin złożenia deklaracji wstępnej, a ostateczną decyzję trzeba podjąć do 7 lutego!

Na podstawie informacji z CKE

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ja maturzystą nie jestem, ale wszelkie informacje co do matury połykam duszkiem. Po przeczytaniu tego artykułu dowiedziałem się, że z dodatkowego przedmiotu zda się niezależnie od wyniku. Niby fajnie, ale ja sobie nie wyobrażam, aby te prawo, mogłoby być mi kiedykolwiek pomocne. Żeby dostać się na UW (dziennikarstwo) muszę zdać wszystko na PR na co najmniej 80 %... Dam radę? :) PLUS!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

trochę późno zapodałaś ten temat :D:D deklaracje dajemy do jutra, a na stronę CKE jest to juz od początku września:p

Mam tez problem z tym, do kogo kierowalas ten material?? Maturzysci siedza w tym i sa doskonale poinformowani od a do z, a z kolei jesli chcialas wciagnac w ten temat kogos z "zewnarz", to napisalas ciut za mało ...

z matmy nauczyciele w szkole rzeczywiscie nie wszyscy potrafia uczyć - ale sa tacy, ktorzy nie umieją nauczac bardziej lub mniej :P
Z drugiej strony dziwne ze na korkach kuma sie ta nieszczesna matme w mig...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja zdawałam matmę, chociaż miałam fatalną nauczycielkę. To bardziej kwestia samozaparcia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gadanie... Do matmy nie ma ndobrych nauczycieli... A tematy z polskiego w większość są absurdalne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.