Facebook Google+ Twitter

Matuszka Rossija w okowach stereotypu

Zdawać by się mogło, że wreszcie nadeszła era obiektywności, uczciwości i międzynarodowej życzliwości. Złudzenia te łatwo rozwiewają jednak stereotypy, wciąż funkcjonujące w zjednoczonych pod sztandarem Unii Europejskiej krajach.

Rosjanie od wieków budzą wśród innych nacji skrajne emocje, poprzez niewypowiedziany entuzjazm, po paniczny lęk włącznie. W naszej wyobraźni funkcjonują jako naród krańcowych przeciwieństw, wśród których odnaleźć można zarówno uosobienia nieokiełznanych namiętności, jak i jednostki wegetujące, które pędzą niezmącony niczym żywot. Owa mozaika charakterów świadczy o tym, iż brak ogniwa pośredniego, zespalającego jakby poszczególne cechy, stanowiącego ich wypadkową. I chwała Rosjanom za to. Dzisiejszy świat nie potrzebuje bowiem ludzi szarych - liczy się to, czemu da się przypisać określoną kategorię estetyczną, co jest dobre lub złe, białe lub czarne. To właśnie te skrajne cechy służą do klasyfikowania jednostek, do przydzielania im znamion zbiorowości. A, jak powszechnie wiadomo, w ludzkiej naturze tkwi pociąg do uogólnień, segregacji i szufladkowania wszystkiego, co możliwe. Najlepszym zaś tego dowodem są wiecznie żywe stereotypy, których obecność w mentalności wszystkich narodów świata wciąż pozostaje niekwestionowana.

Stereotyp wydaje się nietrudny do zdefiniowania - pod nazwą tą kryje się pewien uproszczony obraz rzeczywistości, swobodnie funkcjonujący w świadomości społecznej. Może być nacechowany pozytywnie lub negatywnie. Jakakolwiek jednak nie byłaby jego natura, należy zaznaczyć, iż z badań wynika, że nie wywodzi się on z bezpośredniego doświadczenia jednostki, która go akceptuje i propaguje, lecz stanowi wyraz opinii publicznej, jest zakotwiczony w tradycji i przekazywany z pokolenia na pokolenie. Myślę, że można pokusić się o stwierdzenie, iż stereotypy są wyrazem swego rodzaju unifikacji obyczajowej. Szufladkując poszczególne byty materialne i niematerialne, łatwiej jest nam okiełznać rzeczywistość. Mało tego - możemy ją konstruować według własnych reguł. Nic więc dziwnego, że ich popularność nigdy nie wygasa. Tak też i Rosja, jako kraj monasterów, rządów carów i niedostępna kraina, nie zdołała uchronić się przed mocą stereotypizacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Fajnie, że ktoś mój komentarz skasował...

Chodziło mi o to, że za dużo czasu poświęciłaś samym stereotypom jako definicji, a nie przykładom - zwłaszcza, że znów na końcu tekstu do tego powracasz..

Komentarz został ukrytyrozwiń

równie dobrze można się ograniczyć do samej zajawki, albo w ogóle od pisania powstrzymać, ale chyba nie na tym rzecz polega?
z resztą się zgadzam ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całą pierwszą stronę, oprócz rzecz jasna zajawki, był wyrzucił. Niepotrzebne.
Po za tym: Rosjanie jako naród są niezwykli. To mnóstwo wybitnych artystów, osobowości czy sportowców. Problem tkwi w pokagiebowskiej władzy, na czele z ekskgiebowcem Putinem. Ograniczona wolność słowa, cenzura, podcinanie skrzydem opozycji (vide Kasparov). Tak nie może funkcjonować demokratyczne państwo - demokratyczne, bo jeśli jakiś kraj nim nie jest, to trudno myśleć o nim pozytywnie.
Wiele zbrodni i tak zostało zatajonych, tak samo jak oszustw (vide wyrok dla byłego szefa Łukoilu). Rosjanie próbują też zakłamać historię i tutaj na myśli mam choćby sprawę z Katyniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.