Facebook Google+ Twitter

MAVEN leci na Marsa. Sonda rozwikła jego zagadki?

W poniedziałek o godz. 19.28 NASA wystrzeliła w kierunku Marsa sondę MAVEN. Dzięki niej naukowcy mogą dowiedzieć się, dlaczego z Czerwonej Planety zniknęły oceany i rzeki.

Start sondy MAVEN / Fot. EPA/BILL INGALLS / NASANaukowcy są przekonani, że kilka miliardów lat temu Mars był bliźniaczo podobny do Ziemi. Miał atmosferę, a jego powierzchnię pokrywały oceany i rzeki. Jak podaje tvn24.pl, w pewnym momencie Mars stracił jednak ochronne pole magnetyczne, a następnie znikać zaczęła atmosfera planety. Naukowcy przypuszczają, że na proces ten wpłynęło przede wszystkim oddziaływanie Słońca.

Wysłana przez NASA sonda MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission - ewolucja atmosfery Marsa i jej ulatywania) ma pomóc właśnie w rozwikłaniu zagadki zniknięcia marsjańskiej atmosfery. Latające laboratorium zbada rozrzedzoną warstwę gazów, otulającą Czerwoną Planetę, która może skrywać rozwiązanie tej zagadki. Naukowcy zakładają, że sonda dotrze do orbity Marsa we wrześniu 2014 r. i przez co najmniej rok będzie badać resztki jego atmosfery.

Start sondy MAVEN / Fot. EPA/BILL INGALLS / NASASonda MAVEN zbada jak stopniowo zmieniał się klimat naszego kosmicznego sąsiada, a co za tym idzie - jego powierzchnia i warunki do życia. Kluczowa będzie m.in. analiza ilości i rodzaju promieni słonecznych, które docierają do cienkiej, marsjańskiej atmosfery oraz ich wpływ na zawarte w niej gazy.

Przypomnijmy, że od 6 sierpnia 2012 roku powierzchnię Marsa szczegółowo bada łazik Curiosity. Naukowcy mają nadzieję, że analizy marsjańskich skał, w połączeniu z wynikami badań atmosfery prowadzonymi przez sondę MAVEN, pozwolą poskładać w logiczną całość wszystkie fakty, teorie i przypuszczenia dotyczące historii Czerwonej Planety.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.