Facebook Google+ Twitter

Maysak - supertajfun nawiedzi Filipiny w świąteczny weekend

Świąteczny weekend na Filipinach stanie pod znakiem niespodziewanego o tej porze roku supertajfunu. Żywioł o nazwie Maysak został uwieczniony z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez włoską astronautkę Samanthę Cristoforetti.

Maysak - tajfun 4 kategorii; fotografia z pokładu ISS, wykonana przez Samnthę Cristoforetti (31.04.2015). http://www.nasa.gov/content/space-station-flies-over-super-typhoon-maysak/ / Fot. ESA/NASA/Samantha CristoforettiNa pozór idyllicznie beztroskie kłębowisko obłoczków jest w rzeczy samej supertajfunem o nazwie Maysak (kambodżańska nazwa jednego z gatunków drzew). Został uwieczniony we wtorek przez włoską astronautkę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Samanthę Cristoforetti (zdjęcie w prawym rogu artykułu). Fotografia ukazuje formowanie się niszczycielskiego żywiołu na znaczniejszych wysokościach ponad naszą planetą (ok. 400 km). Cristoforetti twittowała z pokładu ISS: "Commands respect even from #space".

31 marca Maysak został początkowo zaliczony do tajfunów 5 kategorii w skali Saffira-Simpsona. We wtorek przetoczył się poprzez zachodni Pacyfik, zabijając co najmniej pięć osób na Mikronezji i powodując znaczne uszkodzenia budynków. W niedzielę spodziewane jest uderzenie żywiołu na Filipinach. Według danych NASA i japońskiej agencji JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) uzyskanych z satelitów TRMM (The Tropical Rainfall Measuring Mission) i GPM (Global Precipitation Measurement), przewiduje się wyjątkowo ulewne opady deszczu i niebezpieczne burze (zdjęcie u dołu artykułu).

Jest w tym wszystkim pewna doza optymizmu. Najnowsze informacje pozwalają przewidywać, że Maysak pojawi się na Filipinach z mniejszą prędkością wiatru niż wcześniej szacowano. Prawdopodobnie supertajfun może być już uznawany za zagrożenie o stopień niższe w swojej kategorii. Dla doświadczonej w żywiole ludności filipińskiej tajfun kategorii 4 to niebezpieczeństwo znacznie mniejszej rangi. Tak też tamtejsze władze traktują najnowsze prognozy, aczkolwiek ostrzegają swoich obywateli i turystów, aby zachowali ostrożność w czasie świątecznych podróży. Wojsko postawiono w stan najwyższej gotowości.

Supertajfun Maysak (31.03.2015) - obraz z satelity Aqua (NASA). http://www.nasa.gov/content/goddard/tropical-depression-04w-nw-pacific/#.VRv19mOz6So / Fot. NASA Goddard MODIS/Rapid Response TeamMaysak pojawił się w regionie letnich burz wcześniej niż zazwyczaj. Tego rodzaju supertajfuny zwykle zaczynają występować w kwietniu. To zaledwie piąty taki przypadek wcześniejszego rozpętania się żywiołu od rozpoczęcia pomiarów w 1940 roku.

Maksymalna prędkość wiatrów supertajfunu jaką zarejestrowano to blisko 250 km/h. Żywioł przemieszcza się w kierunku na zachodni północny zachód z szybkością 10 węzłów (18,5 km/h) i stawia fale o wysokości ponad 13 metrów.

Maysak na Filipinach nosi nazwę Chedeng. Pojęciem tym w kolokwialnym użyciu określa się dobre wozy, o uznanej marce jak Mercedes-Benz.


źródła: NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.