Facebook Google+ Twitter

Mazovia Goes Baroque 1/2011 - perły francuskiej muzyki ludowej

Jak tworzy się perła? Prawie każdy to wie. Najczęściej w wyniku reakcji organizmu małży na ciało obce, które przedostało się do muszli. A co w muzyce francuskiej, którą usłyszymy 26 i 27 lutego w Warszawie jest ciałem właściwym, a co obcym?

Może muzyka bractwa grajków wiejskich, może talent, styl i warsztat XIX-wiecznych kompozytorów, którzy w owym czasie tę muzykę przenieśli na paryskie salony? A byli to między innymi: Joseph Canteloube, Maurice Emmanuel, Emmanuel Chabrier, Georges Bizet a także...Fryderyk Chopin.

Gdy patrzymy na perłę, nie potrafimy gołym okiem rozdzielić jednego od drugiego. Wytrawny słuchacz jest w stanie oddzielić czystą muzykę ludową od tego, co skomponowano na jej podstawie. Możemy spróbować również, słuchając muzyki, którą zagra podczas pierwszej odsłony festiwalu Mazovia Goes Baorque 2011 zespół Les Musiciens de Saint-Julien z Francji pod kierunkiem François Lazarevitcha. Les Musiciens de Saint-Julien, czyli Grajkowie od Świętego Juliana, który był patronem bractwa grajków wiejskich działającego od średniowiecza do XVIII wieku we Francji.

Okazuje się, że francuscy kompozytorzy XIX wieku także docenili muzykę ludową. Moda na folk, która króluje również u nas, to nie nasze odkrycie, nie jesteśmy pierwsi. Kompozytorzy od wieków tworzyli wielkie dzieła, czerpiąc z tradycyjnych piosenek, pieśni i rytmów tanecznych. Największe perły muzyczne powstały niejednokrotnie w oparciu o zwykłą, prostą piosenkę, śpiewaną przez bosą śpiewaczkę, siedzącą na płocie. Tym razem będziemy mieli możliwość usłyszenia, jak robili to kompozytorzy francuscy, szczególnie podczas programu Muzyka ludowa na paryskich salonach (La Veillée imaginaire) - w sobotę 26 lutego w Studio Koncertowym Polskiego Radia.

Dopiero dzień później - w ostatnią lutową niedzielę zabrzmi muzyka ludowa z Francji w czystej postaci grających jednocześnie skrzypiec, dud i liry korbowej. W programie pod tytułem Muzyka ludowa z głębi Francji (Danses des bergers, danses des loups). Również w wykonaniu Les Musiciens de Saint-Julien, i również w Studio Polskiego Radia przy Woronicza.

Szczegółowe informacje o programie na stronie festiwalu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.