Facebook Google+ Twitter

Mazowiecki uhonorowany za wkład w porozumienie między Polakami i Niemcami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-30 15:43

Tadeusz Mazowiecki odebrał we Frankfurcie nad Odrą Nagrodę Europejskiego Uniwersytetu Viadrina. Były premier został uhonorowany za wkład w porozumienie między Polakami i Niemcami.

Podczas uroczystości były enerdowski dysydent Markus Meckel podkreślił, że Mazowiecki należał do najważniejszych duchowych i politycznych prekursorów przemian 1989 r. Przez dziesięciolecia działał też na rzecz wiarygodnego pojednania między Polską a Niemcami.

Odbierając nagrodę na Uniwersytecie Viadrina Tadeusz Mazowiecki mówił, że historia ludzkości postępuje naprzód jedynie wówczas, kiedy ludzie znajdują sposób, aby to, co wydaje się niemożliwe, uczynić możliwym. W odniesieniu do aktualnych relacji między Polską a Niemcami apelował o zrozumienie wrażliwości sąsiadów.

Wcześniej w wywiadzie dla lokalnego dziennika ''Märkische Oderzeitung" powiedział, że wrażliwość wobec własnych działań ma duże znaczenie dla stosunków pomiędzy obu krajami. W ten sposób skomentował niemiecką debatę na temat roli, jaką Erika Steinbach ma odgrywać w procesie upamiętnienia wysiedleń.

Zdaniem Mazowieckiego, ewentualne powołanie szefowej Związku Wypędzonych do rady fundacji poświęconej wysiedleniom zostałoby źle odebrane w Polsce.

Nagroda Viadriny, dotowana kwotą 2500 euro przyznawana jest od dziesięciu lat polskim i niemieckim osobistościom, które w wybitny sposób zasłużyły się dla współpracy obu krajów. W gronie laureatów są między innymi Adam Michnik, Adam Krzemiński i Günther Grass.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.