Facebook Google+ Twitter

Mazowieckie: krytyczna sytuacja w powiecie płockim

W niedzielę z rana wał w Świniarach został przerwany, a woda momentalnie zalała gospodarstwa i drogi. To właśnie tam skupiła się fala kulminacyjna. Odciążyło to Płock, gdzie woda spadła o kilka centymetrów. Sytuacja w powiecie wygląda jednak bardzo źle.

Sytuacja w Świniarach jest krytyczna. Woda zalała gospodarstwa i drogi. Ludzie byli zmuszeni do ewakuacji. W miejscowości pojawiło się pięć helikopterów, łodzie, pontony oraz transportery.

Poza tym sprawy bardzo źle mają się w gminach Gąbin i Słubice. Zagrożonych jest 25 miejscowości (w tym m.in. Jordanów, na którego polach woda stała już w piątek) i jak wynika z relacji mieszkańców - sytuacja z czasem się pogarsza. Dlatego też cały czas ludzie i zwierzęta są przetransportowywani z zagrożonych terenów. W nocy planowane jest ewakuowanie 4 tysięcy mieszkańców, ale w ostateczności liczba ta może wzrosnąć aż do 10 tysięcy!

Rwąca Wisła - ujęcie niedaleko mostu im. Legionów Piłsudskiego łączącego centrum miasta z zagrożonym Radziwiem. / Fot. Marcin LangeFala kulminacyjna skupiła się na wspomnianych miejscowościach odciążając Płock. W mieście woda zaczęła minimalnie spadać - na Radziwiu ubyły 4 cm, na Borowiczkach 9 cm, na Grabówce 10 cm, a w zalewie Sobótka 5 cm. Sytuacja nie jest tu jednak pewna - jeżeli woda zacznie przepływać ze Świniar dalej w kierunku Płocka to wbrew wcześniejszym informacjom może dojść do kolejnego zalania.

Do tego dochodzą jeszcze prognozy pogody, które nie są obiecujące. Jeżeli się sprawdzą w poniedziałek mogą spaść 2cm/m2, we wtorek kolejny centymetr. Najbardziej niepokojąco wygląda jednak zapowiedź dodatkowych 9cm/m2 wody w czwartek. W Płocku już około godziny 22 w niedzielę zaczął dość silnie padać deszcz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.