Facebook Google+ Twitter

Mazowsze może stracić środki unijne

Mazowsze może stracić środki z Unii Europejskiej. Wszystko dlatego, że przekroczyło 75 proc. unijnego PKB. Po roku 2013 region może otrzymać do 85 proc. mniej pieniędzy na regionalny program operacyjny.

Banknoty euro / Fot. Andrew Netzler, ECB, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Euro_banknotes.png&filetimestamp=20080624055139Mowa jest o środkach z polityki spójności na lata 2014-2020. W ramach tej polityki Mazowsze dostało w latach 2007-2013 1,8 mld euro - najwięcej z polskich województw. W następnych planach kwota ta może zmaleć aż o 85 proc.

82 proc. środków z polityki spójności jest kierowane do obszarów, gdzie PKB nie przekroczyło 75 proc. średniej unijnej, a Mazowsze już w 2006 r. przekroczyło ten poziom. Oznacza to, że Mazowsze jako jedyne polskie województwo wypadnie z grupy najbardziej wspieranych europejskich regionów.

15 marca rząd będzie omawiał program polskiej prezydencji

Problem ma nie tylko Mazowieckie, ale też 35 innych europejskich regionów, a w tym dziewięć wschodnich landów Niemiec. Chcą one (Mazowsze dołącza się do ich postulatu), aby UE, dzieląc budżet polityki spójności po 2013 r., utworzyła kategorię tzw. regionów przejściowych, gdzie PKB wynosiłoby od 75 do 90 proc. średniej unijnej. Dzięki temu pomoc byłaby wycofywana powoli i pozwoliłaby regionom na stopniowe usamodzielnienie się.

Przypomnijmy, że polityka spójności ma na celu prowadzenie działań, które zmniejszą różnice ekonomiczne i społeczne w różnych regionach Unii Europejskiej. Podstawowymi instrumentami do realizacji tej polityki są programy operacyjne, w ramach których przyznaje się danym obszarom dotacje. To m.in. one umożliwiają osiągnięcie wyznaczonego przez UE standardu.

Źródło: RP.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.