Facebook Google+ Twitter

Mazurskie BIP-y nieprzyjazne internautom

Wnioski z monitoringu BIP-ów jednostek samorządu terytorialnego województwa warmińsko-mazurskiego, przeprowadzone przez Stowarzyszenie Razem dla Innych, w ramach projektu BIP - Bezpośrednią Informację Proszę.

Jednym z podstawowych praw człowieka jest prawo do informacji publicznej.

Logo Stowarzyszenia Razem dla Innych / Fot. Stowarzyszenie Razem dla InnychStowarzyszenie Razem dla Innych jako organizacja watchdogowa stawia sobie za cel działanie na rzecz tego prawa. W tym celu w obecnym, 2009 roku, Stowarzyszenie zrealizowało projekt „BIP - Bezpośrednią Informację Proszę”, by sprawdzić czy w BIP-ach znajdują się prawnie zagwarantowane informacje oraz czy są one bezpośrednie, a więc czy ich dostępność pozwala na ich znalezienie. W ramach projektu tym samym zmonitorowano BIP-y urzędów gminnych, powiatowych oraz marszałkowski i wojewódzki województwa warmińsko-mazurskiego.

Wniosków nie brakuje. Poniżej przedstawiamy wybrane, a po pełną informację zapraszamy do zapoznania się z raportem z monitoringu - dostępnym na stronie Stowarzyszenia Razem dla Innych (link do raportu).

Po pierwsze warto wspomnieć o pewnej częstej praktyce, a mianowicie o "wyprowadzaniu" na strony oficjalnej jednostek informacji, które obligatoryjnie powinny zostać zamieszczone w BIP. Dotyczy to w szczególności informacji związanych z ofertami inwestycyjnymi gmin, a także z ogłoszeniami o przetargach i zamówieniach publicznych oraz struktury organizacyjnej urzędów. W BIP zamieszcza się często jedynie link do strony, podczas gdy praktyką powinno być działanie odwrotne lub powtórzenie informacji na obu stronach. Biuletyny Informacji Publicznej powstały po to, by obywatel na jednej stronie mógł znaleźć wszystkie informacje dotyczące urzędu. Zdajemy sobie sprawę, że urzędy często priorytetowo traktują podmiotowe strony internetowe - one są wyszukane graficznie, dopieszczone, ich celem również jest informowanie, ale często mają one bardziej charakter oferty turystycznej czy promocyjnej gminy. BIP-y natomiast mają służyć przekazaniu obiektywnych i rzetelnych informacji o pracy organów samorządowych lub rządowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.