ME Kobiet 2009: Serbia - Czechy 3:0

Współautorzy: Damian Leciak

Wcześniejsza wygrana zespołu z Serbii nie była tylko chwilowym przypływem formy. W kolejnym spotkaniu zawodniczki z Bałkanów pokonały reprezentację Czech nie dając jej wygrać żadnego seta.

Atak Serbek i próba bloku przez zawodniczki z Czech / Fot. fot. Damian Leciak Czeskie zawodniczki wiedziały, że ten mecz zdecyduje, czy będą się liczyć w walce o kolejną fazę rozgrywanych w Polsce mistrzostw Europy w siatkówce kobiet. Dla nich liczyło się tylko zwycięstwo. Natomiast Serbki miały do udowodnienia, że sytuacja z poprzednich mistrzostw Starego Kontynentu, gdy nie miały bezpośredniego wpływu na awans, była tylko potknięciem. Wygrana z Czeszkami była bardzo potrzebna zawodniczkom z Bałkanów.

Początek pierwszego seta to przede wszystkim zacięta gra przy siatce. Obydwie drużyny walczyły o każdy punkt. Ale taki obraz meczu nie trwał długo. Czeszki nie potrafiły znaleźć skutecznego sposobu, by zdobywać punkty. Blok sąsiadek zza naszej południowej granicy nie funkcjonował prawidłowo, co bezwzględnie wykorzystywały rywalki. Pod koniec seta przewaga Serbek była nie do podważenia. Pierwsza partia spotkania w katowickim Spodku zakończyła się wynikiem 25:19 dla podopiecznych Zorana Trezica.

W kolejnej odsłonie Czeski zrozumiały, że nie mogą tak łatwo poddać się w walce o II fazę zawodów. Wyrównana gra obu drużyn toczyła się do ostatnich piłek seta. Celne ataki Anety Havlickovej potwierdzały wielką wolę walki reprezentacji Czech. Serbki również nie zamierzały przegrać tego seta. Pod koniec partii to właśnie one wykazały się o wiele lepszą skutecznością, co pozwoliło im odskoczyć rywalkom i zakończyć spotkanie korzystnym dla nich wynikiem 25:21

Lekkie rozluźnienie w drużynie Serbii połączone ze zdenerwowaniem poskutkowało zdobywaniem punktów w trzecim secie przez Czeszki. To właśnie one prowadziły po pierwszej przerwie technicznej 8:6. Ale taki wynik nie okazał się wystarczający, by stworzyć trwałą przewagę nad będącym w świetnym dyspozycji zespołem Serbii. Po remisie 10:10 bałkańskie zawodniczki zdecydowanie odskoczyły od rywalek, kończąc seta korzystnym dla siebie wynikiem 25:18 oraz równocześnie wygrywając całe spotkanie 3:0