ME Kobiet 2009: Serbia - Niemcy 2:3 (WIDEO)

Piotr Drabik
Serbki szukają sposobu na pokonanie Niemieckiego bloku
Serbki szukają sposobu na pokonanie Niemieckiego bloku fot. Piotr Drabik
Zdecydowanie było to najbardziej emocjonujące spotkanie fazy play-off w katowickim Spodku. Po niezwykłej walce Niemki wygrały z Serbkami 3:2

To spotkanie dla podopiecznych Zorana Terzića było meczem o być albo nie być w kolejnej fazie rozgrywanych w Polsce mistrzostw Europy w siatkówce kobiet. Przegrana oznaczała dla reprezentacji Serbii powrót do domu i koniec marzeń o poprawieniu wyniku sprzed 2 lat (srebrny medal na poprzednich ME). Niemki natomiast miały do udowodnienia jak mocnym są zespołem i że grupowa przegrana z Włoszkami 3:0 była tylko chwilową słabością.

Pierwszy set rozpoczął się od szybkiego objęcia prowadzenia przez zespół niemiecki. Znów najlepiej punktowała Margareta Kozuch, która zdobyła dla swojej drużyny dwupunktowe prowadzenie. Do pierwszej przerwy technicznej to właśnie one miały nad rywalkami 7 punktów przewagi. Dalej wiele kibiców przeżyło szok - bezradność reprezentacji Serbii wobec podopiecznych Giovanniego Guidettiego była tak widoczna, że w pod koniec partii tablica wyników pokazywała stan gry 22:6 dla Niemiec. Serbki popełniały błędy przy każdej akcji natomiast zawodniczki zza Odry świetnie sobie radziły w rozgrywaniu kolejnych piłek. Set skończył się niecodziennym wynikiem 25:9.

Kolejna odsłona spotkania to walka punkt za punkt. Serbki musiały szybko otrząsnąć się z koszmaru jakim był pierwszy set i wrócić do walki o zwycięstwo. Nawet fakt, że to rywalki prowadziły przy pierwszej przerwie technicznej nie zmniejszyło pewności siebie zawodniczek z Bałkanów. Wreszcie można było zobaczyć w ich wykonaniu udane kontry, które często było nie do pokonania dla Niemek. Kolejna przerwa, ale tym razem mieliśmy remis 16:16. Trener Terzić jeszcze bardziej podbudował swoją drużynę, jego zawodniczki wygrały seta 25:23.

Kibice na trybunach i nie tylko wiedzieli, że ta partia będzie walką na śmierć i siatkarskie życie pomiędzy Serbią i Włochami. Od samego początku ten set był bardzo zacięty - walka punkt za punkt oraz skuteczna gra obu składów. Pod koniec seta wydawało się, że sześciopunktowe prowadzenie zapewni Niemkom triumf w tej odsłonie spotkania, ale Serbki wcale nie zamierzały odpuścić. Nie tylko doprowadziły do remisu 25:25, ale i w konsekwencji wygrały seta 27:25. Stan gry w całym meczu wynosił 2:1 dla SRB.

Czwarty set mógł być ostatnim, ale Niemki znów osiągnęły przewagę nad rywalkami, choć nic na to nie wskazywało. W szeregi Serbek znów wkradło się zdenerwowanie, które pozwoliło Niemkom świetnie rozgrywać akcję. Od drugiej przerwy technicznej spokojnie kroczyły po pewne zwycięstwo w czwartej odsłonie spotkania w Spodku. Reprezentacja Niemiec wygrała tego seta 25:17 i tym samym doprowadziła do tie-breaka.

Piąty set zgodnie z przewidywaniami rozpoczął się od prowadzenie Niemiec 4:1. Po tym trener Terzić poprosił o czas co było bardzo mądrym posunięciem. Od tego czasu mogliśmy obserwować grę punkt za punkt oraz skuteczną grę zespołu serbskiego. Jednak po przerwie technicznej to Niemki miały prowadzenie po swojej stronie, którego nie oddały do końca meczu. Tie-break zakończyły wynikiem 15:8 a cały mecz wygrały 3:2.

Serbskie zawodniczki mogły liczyć na ogromne wsparcie ze strony kibiców zgromadzonych w katowickim Spodku. Liczenie przy każdej rozgrywanej piłce do trzech czy ogromna wrzawa przy wygraniu seta na pewno pomogło w grze zawodniczkom z Bałkanów. Niemki niestety nie mogły liczyć na aż takie wsparcie, ale i kibice z czarno-czerwono-żółtymi flagami robili co mogli aby pomóc swojej narodowej drużynie. Po takim meczu trudno jest powiedzieć cokolwiek. Walczyłyśmy o każdy punkt, ale dzisiaj to nie wystarczyło. Głównymi przyczynami porażki są błędy popełniane w ataku i bloku. Innymi słowy, nasza gra daleka była dzisiaj od ideału - mówiła zmartwiona po meczu Jelena Nikolić.