ME. Mamy brąz. Polacy ograli Rosję!

Reprezentacja Polski zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy. W meczu o trzecie miejsce Biało-Czerwoni pokonali 3:1 (25:23, 18:25, 25:21, 25:19) Rosję, będąc zespołem o wiele lepszym od Sbornej, po raz pierwszy w historii.

/ Fot. EPA/ANDREAS PESSENLEHNERPolska i Rosja spotkały się w meczu o trzecie miejsce po porażkach w półfinałach mistrzostw Europy. O ile Polacy byli wyraźnie gorszą drużyną od Włochów, o tyle porażka faworyzowanych Rosjan z Serbią po tie-breaku siatkarskim (2:3) była wielkim zaskoczeniem, szczególnie dla pewnych swego Rosjan.

Pierwszy set zaczął się jednak pod dyktando Sbornej. Przewagę w ataku Polacy korygowali szczelnym blokiem, na pierwszą przerwę techniczną schodzili z punktem straty (7:8). Zryw biało-czerwonych nastąpił po wprowadzeniu na boisko kapitana Piotra Gruszki. Wtedy to od stanu 17:17 oba zespoły toczyły już bardzo wyrównaną walkę - punkt za punkt. Świetnie spisywał się też Kubiak. Dla losów seta kluczowy był blok Marcina Możdżonka, który dał nam prowadzenie 22:21. Końcówka, to już bardzo mądra gra podopiecznych Anastaziego, którzy ostatecznie wygrali 25:23.

ME w siatkówce. Polacy przegrali Włochami. Finał nie dla nas

Swoją dobrą grę Polacy kontynuowali także na początku drugiego seta. Rosjanie przy każdym ataku musieli zmagać się ze świetnie ustawionym blokiem Polaków. Niemoc rosyjskich zawodników nie trwała jednak zbyt długo. Jeszcze przed drugą przerwą techniczną objęli oni prowadzenie, a następnie bardzo szybko zbudowali sześciopunktową przewagę (21:15), której nie oddali do końca seta.

Trzeci set od początku przebiegał pod znakiem wyrównanej walki z obu stron. Dobrze spisywał Jewgienij Siwożelec i to głównie jemu Rosjanie zawdzięczają prowadzenie 8:7 na pierwszej przerwie technicznej. Sytuacja uległa zmianie gdy na zagrywce pojawił się Jarosz. Mocne i agresywne serwy sprawiały wiele problemów Rosjanom, co pozwoliło reprezentantom Polski objąć prowadzenie 16:14 a następnie udało się powiększyć swoją przewagę do trzech punktów 20:17. Ostatecznie tę partię Polacy wygrali 25:21 i stanęli przed olbrzymią szansą na pokonanie faworytów turnieju.

Czwarta odsłona, to bardzo dobra gra Polaków, którzy od stanu 15:13 grali bardzo dobrze każdym elemencie, a wszystkie ataki przynosiły punkty, co pozwoliło wygrać tego seta 25:19 i sprawić ogromną sensację, jaką z pewnością jest zdobycie brązowego medalu kosztem reprezentacji Rosji.

Polska - Rosja 3:1 (25:23, 18:25, 25:21, 25:19)

Polska: Łukasz Żygadło, Piotr Gruszka, Bartosz Kurek, Michał Kubiak, Piotr Nowakowski, Marcin Możdżonek, Krzysztof Ignaczak (libero), oraz Piotr Gruszka, Grzegorz Kosok.

Rosja: Sergiej Grankin, Maksim Michajłow, Taras Chtiej, Denis Birjukow, Dmitrij Muserski, Aleksander Wołkow, (libero), oraz Eugeni Siwożeleż, Maksim Żigałow, Dmitrij Ilnik, Nikołaj Apalikow, Aleksander Butko.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.