ME siatkarzy: Polacy zdobyli złoto!

• Kinga Gc
  • Data dodania: 2009-09-13 22:38

Drużyna Daniela Castellaniego wywalczyła w Turcji złoty medal mistrzostw Europy siatkarzy. Nasze orły w finale zmierzyły się z Francją, którą pokonały, po niezwykle emocjonującym meczu, 3:1.

Krzysztof Ignaczak / Fot. PAPPierwszy w historii turniej o mistrzostwo Europy siatkarzy rozegrano we Włoszech w 1948 roku. Polakom aż do dzisiaj ani razu nie udało się w nim triumfować. Nasi reprezentanci pięć razy plasowali się na drugim, raz na trzecim miejscu. Przed tegorocznymi mistrzostwami nikt nie przypuszczał, że biało-czerwoni mogą stanąć na najwyższym stopniu podium. Dwa lata temu zajęli dopiero 11. miejsce, a faworytami mediów pozostawali Włosi i Hiszpanie. Jednak dzisiaj w Izmirze najlepsza była reprezentacja Polski, a szczęśliwi polscy kibice z dumą odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Pierwszy set był bardzo wyrównany. Obie drużyny zażarcie walczyły o każdy punkt, popełniając mało błędów w zagrywce. Francuzi na boisko weszli w pełni sił, najwidoczniej wczorajszy pięciosetowy mecz z Rosją nie był w stanie ich zmęczyć. Trójkolorowi jako pierwsi otrzymali piłkę setową, jednak Polacy pewnie obronili atak Francuzów. Podopieczni Castellaniego szybko doprowadzili do remisu, a fantastyczna akcja Kurka zagwarantowała Polakom zwycięstwo 29:27.
Drugi set zapowiadał się podobnie. Na początku gra toczyła się "punkt za punkt". Jednak to Francuzom udało się wyjść na prowadzenie i zmusić Castellaniego do zmian. Na boisko za Bartka Kurka wszedł Michał Ruciak, a sytuacja zaczęła się zmieniać na korzyść Polaków. Biało-czerwoni prowadzili już z pięciopunktową przewagą, gdy nagle kolejne punkty zaczęli zdobywać Francuzi. Na szczęście ostatecznie to Polacy okazali się lepsi i po aucie Piotra Gruszki zdobyli 25. punkt.

Po dwóch wygranych setach wszyscy poczuli, że zwycięstwo trzeciego jest w zasięgu ręki. Niestety tym razem to Francuzi zdobywali kolejne punkty, a Polacy zupełnie zagubili się na boisku. Być może poczuli się już zbyt pewni zwycięstwa, a Francuzi nie tracili sił do walki. Kiedy podopieczni Filipa Blaina prowadzili już 20:11 w końcu obudził się polski blok. Niestety nie udało się już odrobić miażdżącej przewagi. Polacy przegrali tego seta 16:25.

Czwarty set nie rozpoczął się pomyślnie dla biało-czerwonych. Jednak Polakom udało się utrzymywać jednopunktową przewagę. Mimo to Francuzi nie odpuszczali. Końcówka tej rundy przypominała nieco końcówkę pierwszego seta. Po ataku Daniela Plińskiego Polacy zdobyli matchballa, a polski blok wysłał piłkę na aut. Ostatni, zwycięski punkt to już zasługa Piotra Gruszki. Potem na na stadionie w Izmirze słychać było tylko polskich kibiców, którzy cieszyli się z tego historycznego zwycięstwa. Czwarty set zakończył się wynikiem 26:24.

Warto zwrócić uwagę, że reprezentacja Polski nie przegrała na tegorocznych mistrzostwach ani jednego meczu. Nadchodzące mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn we Włoszech zapowiadają się zatem niezwykle obiecująco.

Polska - Francja 3:1 (29:27, 25:21, 16:25, 26:24)

Polska: Piotr Gruszka, Daniel Pliński, Paweł Zagumny, Bartosz Kurek, Michał Bąkiewicz, Marcin Możdżonek, Piotr Gacek (libero) oraz Michał Ruciak, Piotr Nowakowski, Paweł Woicki

Francja: Yannick Bazin, Antonin Rouzier, Stephane Antiga, Guillaume Samica, Oliver Kieffer, Romain Vadeleux, Hubert Henno (libero) oraz Toafa Takaniko, Edouard Rowlandson, Samuel Tuia, Jean-Philippe Sol