ME w Barcelonie. Brązowy medal Wiśniewskiej

Łukasz Wolski
Joanna Wiśniewska zajęła 3. miejsce w konkursie rzutu dyskiem. Polka uzyskała swój najlepszy rezultat w tym sezonie - 62,37 m. Pozostali nasi reprezentanci startowali ze zmiennym szczęściem.

Do rywalizacji dyskobolek przystąpiły dziś nasze dwie reprezentantki: Joanna Wiśniewska i Wioletta Potępa. Do ścisłego finału udało się awansować pierwszej z nich. Potępa bowiem, posłała dysk na odległość 55,48 m, co pozwoliło na zajęcie tylko 12. miejsca.
Decydującą próbą dla Wiśniewskiej, okazała się czwarta. Wtedy właśnie Polka uzyskała świetny wynik - 62,37, co pozwoliło jej stanąć na najniższym stopniu podium. Lepsze od Polki okazały się tylko rewelacyjna Chorwatka Sandra Perkovic (64,67 - w ostatniej próbie) i doświadczona Rumunka Nicoleta Grasu (63,48).

Nie powiódł się start w finale Annie Jagaciak. Nasza debiutantka, po świetnym starcie w kwalifikacjach (6,74), tym razem nie zdołała awansować do wąskiego finału. W swojej najlepszej próbie Polka uzyskała tylko 6,36 m. Dało jej to 10. pozycję. Złoto przypadło Łotyszce Radevic, która skoczyła 6,92. Dokładnie tyle samo w najlepszej próbie uzyskała Portugalka Naide Gomes, ale o jej przegranej zdecydowała odległość drugiego najlepszego skoku. Brąz przypadł Oldze Kucharenko z Rosji (6,84).

Bez medalu wróci do Polski Szymon Ziółkowski. Nasz doświadczony zawodnik, zajął w konkursie rzutu młotem 5. miejsce. Jego rezultat to 77.99 m. Dwie lokaty niżej uplasował się drugi reprezentant Polski, Wojciech Kondratowicz (75.30). Złoto przypadło Słowakowi Liborowi Charfreitagowi (80.02). Drugie miejsce zajął Włoch Nicola Vizzoni (79.12), a trzecie Węgier Krisztian Pars (79.06)

Bez problemu kwalifikacje przebrnęła nasza rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk. Polka już w pierwszej próbie uzyskała minimum kwalifikacyjne. Wynik naszej reprezentantki to 71,17m. Sztuka ta nie powiodła się drugiej z Polek, Małgorzacie Zadurze. Wynik 65,45 m, dał mistrzyni Polski dopiero 16. pozycję.

Do półfinałów rywalizacji na 800 m awansowali Marcin Lewandowski i Adam Kszczot. Pierwszy z nich, będący na czele europejskich list, wygrał swój bieg eliminacyjny z czasem 1.49,78. Kszczot z kolei zajął w swoim biegu 3. miejsce (1.50,08), co także dało awans do półfinału.

Z czasem 3.40,86. do finału rywalizacji na 1500 m awansował Mateusz Demczyszak. Polak, po doskonałym finiszu na ostatnim okrążeniu, zajął 4., premiowane awansem, miejsce w swoim biegu. Finał już w piątek.

Trzech Polaków przystąpiło do rywalizacji w półfinale biegu na 400 m. Najlepiej zaprezentował się Kacper Kozłowski, który dość niespodziewanie awansował do finału. Choć Kozłowski nie zajął miejsca premiowanego awansem, to jego czas (45,24 - nowy rekord życiowy) pozwolił mu na wejście do finału jako szczęśliwy przegrany. Drugi z naszych reprezentantów Marcin Marciniszyn, był w swoim biegu 4. (45,58). Piotr Klimczak z kolei, zajął w swoim biegu półfinałowym 7. miejsce z czasem 46.68.

W rywalizacji na 3000 m z przeszkodami, świetnie spisały się Wioletta Frankiewicz i Katarzyna Kowalska. Biegnąca w pierwszym półfinale Frankiewicz, wygrała swój bieg z czasem 9.46,38. Awansu była już pewna mniej więcej w połowie dystansu, gdzie uciekła wraz z dwoma rywalkami (awansu pewna była najlepsza trójka). Katarzyna Kowalska także pewnie zakwalifikowała się do finałowej rywalizacji. W swoim biegu była 3., a jej czas to 9.41,14.

Agnieszka Dygacz zajęła 12. miejsce w rywalizacji chodziarek na 20 km. Rywalizacji nie ukończyła Paulina Buziak (dyskwalifikacja). Wszystkie medale przypadły reprezentantkom Rosji. Zwyciężyła Olga Kaniskina, przed Anisją Kirdjapkiną i Wierą Sokolową.

Nie powiódł się start w półfinale biegu na 400 m przez płotki Marzenie Kościelniak. Polka zajęła w swoim biegu ostatnie miejsce z czasem 56,72.
Słabo w tej samej konkurencji zaprezentował się Rafał Omelko, który również zajął ostatnie miejsce w swoim biegu eliminacyjnym. Jego czas to 52,54.

W półfinale biegu na 100 m nie popisali się nasi reprezentanci. Dariusz Kuć i Paweł Stempel byli ostatni w swoich biegach, a Robert Kubaczyk zajął 7. miejsce. W wieczornym finale zwyciężył Francuz Christoph Lemaitre (10.11), srebro przypadło Brytyjczykowi Markowi Lewisowi - Francisowi (10.18), a brąz rodakowi zwycięzcy Martialowi Mbandjockowi (10.18).

W rywalizacji pań na tym dystansie, już w eliminacjach odpadła Marika Popowicz. Jej rezultat 11,80, pozwolił na zajęcie 27. miejsca.

Szósta w swoim biegu półfinałowym na 400 m była Agata Bednarek. Czas 54,16 nie pozwolił jej awansować do finału tej rywalizacji.

Na dystansie 10 000 m zwyciężyła faworytka rywalizacji, Turczynka Elvan Abeylegesse. Jej czas to 31.10.23. Druga była Rosjanka Inga Abitova (31:22.83), a trzecia Partugalka Jessica Augusto (31:25.77).