ME w Barcelonie. Złoty Małachowski! Brąz sprinterek!

Piotr Małachowski mistrzem Europy w rzucie dyskiem. Nasz reprezentant okazał się najlepszy z wynikiem 68.87. Brąz wywalczyły niespodziewanie nasza sprinterki w sztafecie 4 x 100 m. To ósmy i dziewiąty medal Polaków na tych mistrzostwach.

Małachowski był jednym z faworytów do medalu. Walkę o zwycięstwo miał stoczyć z Niemcem Hartingiem i Estończykiem Kanterem. Jak się okazało, rywalizować z Polakiem zdołał tylko Niemiec - mistrz świata z Berlina. Rywal Małachowskiego prowadził po pierwszej serii z wynikiem 68.33, ale w drugim rzucie Polak posłał dysk jeszcze dalej. Ostatecznie wynik 68.87 dał naszemu reprezentantowi upragnione złoto (po srebrnych medalach na igrzyskach olimpijskich i ubiegłorocznych mistrzostwach Europy). Niemiec w trzeciej próbie dołożył jeszcze kilkanaście centymetrów i ostatecznie z wynikiem 68.47 zajął drugie miejsce. Trzeci był Węgier Robert Fazekas (66.43), powracający do formy po dyskwalifikacji za doping. Dopiero czwarty lider europejskich list Estończyk Gerd Kanter (66.20)

Po prawej polska medalistka, Weronika Wedler. / Fot. PAP/EPA/JUANJO MARTINPolki pobiegły w składzie: Marika Popowicz, Daria Korczyńska, Marta Jeshke, Weronika Wedler. Nasze reprezentantki medal zawdzięczają niezwykłej walce oraz świetnym zmianom. Polki nie należały do faworytek, gdyż do Hiszpanii przyjechały z 10. wynikiem w Europie. Ostatecznie nasza czwórka pokonała dystans 4x400 m w czasie 42.68. Zwyciężyły Ukrainki z czasem 42.29, a drugie miejsce zajęły Francuzki z czasem 42.45. Sensacyjnie poza podium znalazły się wicemistrzynie świata, Rosjanki.

Piąte miejsce zajęli polscy sprinterzy w finale biegu sztafetowego. Nasi reprezentanci legitymowali się 5. wynikiem wśród europejskich sztafet. Swoją pozycję potwierdzili, choć po starcie w półfinale i zajęciu w nim 2. miejsca, Polacy mocno rozbudzili nasze nadzieje. Czas Polaków to 38.83. Zwycięzcami okazali się faworyci z Francji, z podwójnym mistrzem Europy (na 100 i 200 m) Christophem Lamaitre w składzie. Drugie miejsce dla Włochów (38.17), a trzecie dla Niemców (38.44). Nasze sztafeta pobiegła w składzie: Dariusz Kuć, Paweł Stempel, Robert Kubaczyk, Kamil Kryński.